امتیاز موضوع:
  • 200 رای - 2.7 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاکتوس Cactus
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,588
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#1
کاکتوس Cactus
نام انگلیسی: Cactus
نام فارسی : کاکتوس
از خانواده : Cactaceae
خاستگاه: آمریکای شمالی وجنوبی(آمازون و صحرای آتاکاما)و بخشی از آفریقا

[عکس: 320px-Cactaceae_distrib_kz_plus_arrow.jpg]
کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به...
کاکتوس ها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند.
هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکت ها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.
ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

[عکس: planters-pots.jpg]

[عکس: old-kitchen-items-100.jpg]

[عکس: Wired-Daydream-10-Flowers-Blooming-Wilting-Gif_003.gif]

● نگهداری کاکتوس ها:
فرآیند اهلی شدن بعضی گونه های کاکتوس باعث از دست رفتن مقاومت طبیعی شده است. در این مورد، اغلب مشاهده شده است که اگر یک کاکتوس که در شرایط نیمه سایه رشد میکند، بهطور ناگهانی به شرایط با تابش شدید آفتاب منتقل شود، دجار سوختگی میشود. به همیندلیل لازم است کاکتوسهای اهلی شده در شرایط مناسب نگهداری شوند.
تمام کاکتوس ها، نور فراوان را میپسندند. در مناطقی که تابستان خیلی گرم دارند، توصیه میشود که در وسط روز و نیز بعدازظهر از تابش آفتاب به گیاه جلوگیری شود. کاکتوسهای رشد کرده در سایه باریک و کشیده بوده، گل نداده یا گلدهی آنها کم میشود. آب زیاد برای اغلب گونهها مضر است. تمام کاکتوسها باید در گلخانه یا زیر پوشش پلیاتیلینی نگهداری شوند، گرچه تعداد کمی از انواع مقاوم Cereus ، Echinopsis و Opuntia میتوانند در مناطق گرم، در هوای آزاد نیز رشد کنند. برای تولید گل زیاد و نیز بافت مناسب گیاه، جریان هوای تازه ضروری است. بنابراین، یک گلخانه کاکتوس باید دارای سقفی از جنس شیشه، فیبر شیشه (فایبر گلاس) یا پلیاتیلن بوده و دیوارههای کناری آن باز باشد. در مناطق خیلی گرم، ضلع غربی گلخانه باید با دیواره آجری بسته شود.

[عکس: f0hywmyno2im6badlkad.gif]


● دمای مورد نیاز کاکتوس:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.


● گلدان و ظروف کاشت:
در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

گلدانهای سفالی، اغلب بر گلدانهای لعابدار، فلزی یا پلاستیکی ترجیح داده میشود. چون این گلدانها، منافذی برای تبادل هوا دارند. گلدانها، باید پاک و گندزدایی شده و
پیش از کاشت خشک شوند. گلدان، با اندازه مناسب باید استفاده شود. چون گلدانهای خیلی بزرگ، رطوبت زیادی در خود نگه داشته که برای کاکتوس مضر است. در گلدانهای
کوچک، ریشه آنها در هم پیچ خورده و رشد آنها متوقف میشود.


● خاک:
خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.
میتوان با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.
لایه های خاک کاکتوس: 1-ریگ ریز 2-خاک گلدان + ماسه 3- خزه یا پوست برنج 4- ریگ یا خرده سفال.

گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد،درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید.ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه آب داد.

[عکس: IMG_1517.jpg]


● تعویض گلدان:
اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.
این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.
پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.لذا در مورد کاکتوس ها شن ریز و خاک و کود پوسیده آلی رو باید به نسبت یکسان با هم قاطی کرد اصطلاحا هر کدوم یک سوم.

● تکثیر و ازدیاد:
بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است.
بدست آوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند. ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد. زیرا به گیاه آسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند. از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید. رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است. اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید. بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است. برای این کار از چاقویی تیز استفاده کنید. از چاقوی اره ای استفاده نکنید.

کاکتوس ها سر و ته رشد نمی کنند ،بنابراین وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته دقت کنید. برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی آن قبل از اینکه آن را در خاک قرار دهید چند روزی آن را در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود .هر چه قدر کاکتوس بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز).هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز به ترتیب موجب کاهش و افزایش زمان خشک شدن می شود. پس از این دوره آن را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار داده مانند دیگر کاکتوس های بالغ ابیاری کنید. معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا ریشه ها نمایان شوند.
بذر و پاجوش که البته بیشتر از پاجوش استفاده میشه یه نکته ای هم که جالبه بدونید اینه که اکثر کاکتوس ها روی هم دیگه پیوند میخورن برای پیوند زدن هم نیازی به عملیات پیچیده نیست فقط کافی یک برگ کاکتوس با تیغ تیز ببرین و روی یک ساقه که به همین شکل برش خورده توسط سوزن محکم کنیم.

● آبیاری:
کاکتوس ها در محل طبیعی، با شرایط بسیار خشک سازگار شده اند. در پرورش این گیاهان، آبیاری صحیح مهمترین عامل در موفقیت است. آبیاری زیاد، خطرناکتر از آبیاری کم
است. چون آبیاری زیاد، ممکن است باعث مرگ گیاه شود. در حالی که کمآبی، فقط مانع رشد مطلوب میشود.
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.
دور آبیاری و مقدار آب مورد نیاز به زمان سال، نوع ترکیب خاک، محل کاشت (زمین یا گلدان) و سرانجام نوع کاکتوس بستگی دارد. آب مصرفی، از نظر pH باید خنثی یا نزدیک
به آن باشد. یک گیاه در یکی گلدان کوچک، در مقایسه با گیاهی که در زمین کاشته شده، به مراحل آبیاری بیشتری نیاز دارد. اصول آبیاری یک کاکتوس شامل موارد زیر است:
تا زمانی که خاک هنوز مرطوب است، به هیچ وجه دوباره آبیاری نشود. یک راهحل جهت تشخیص خشک یا مرطوب بودن خاک گلدان، این است که با یک چکش چوبی به بدنه
گلدان ظربه بزنیم که در صورتی که صدای زیر بدهد، نشانه خشک بودن خاک و صدای بم، نشانه مرطوب بودن خاک است. برای یک گیاه که در زمین کشاته شده، سطح خاک
بهوسیله یک چنگک خراش داده میشود، تا مقدار رطوبت لایه های زیرین مشخص شود. آبیاری باید از پاییز به تدریج کم شود، تا گیاه وارد حالت استراحت شود. برای جلوگیری از خشک شدن ریشه گیاه در زمستان، هر ماه مقدار کمی آب لازم است و آبیاری باید در بهار دوباره آغاز شود، ولی در مناطقی که زمستان خیلی شدید نیست، نباید آبیاری بدین گونه کاهش یابد. از چکه کردن آب از سقف باید جلوگیری شود. چون باعث پوسیدن گیاه می شود.
بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد. لذا کاکتوس ها نیاز به ابیاری مرتب ندارن کاکتوس ها باید زهکش مناسبی داشته باشن بطری که آب اضافه از گلدان خارج بشه که در غیر این صورت موجب ترکیدگی گیاه میشه.

● لایه های خاک کاکتوس:
۱) ریگ ریز
۲)خاک گلدان + ماسه
۳) خزه یا پوست برنج
۴) ریگ یا خرده سفال

[عکس: Decorar-con-cactus-14.jpg]
موفقیت در پروراندن کاکتوس ها ، شاید تا حدود زیادی وابسته به ترکیب مناسب خاک و نیز آبیاری باشد. گرچه بخش هوایی کاکتوسها، یعنی ساقه ها، گوشیت و گاهی به مقدار زیاد طویل هستند، ولی ریشه های زیرزمینی خیلی کم بوده و از نظر طولی کوتاه هستند. در نتیجه، توانایی آنها در جذب رطوبت محدود است. افزون بر این، کاکتوس ها ممکن است نیازی به مقادیر زیاد رطوبت نداشته باشند. ترکیب خاکی شامل یک قسمت خاک لوم یا لوم شنی، یک قسمت کود گاوی پوسیده، دو قسمت خاک برگ پوسیده با اندازه متوسط، یک قسمت شن و مقدار کمی پودر استخوان برای رشد اغلب گونهها مناسب است. به این ترکیب،مقداری آفتکش جهت دور کردن مورچهها و دیگر حشرات علاقهمند به ریشه اضافه میشوند. کاکتوسها، بهویژه آنهایی که پرخار هستند، اگر دستکم یکبار در سال گلدان آنها تعویض شود، نباید با مقادیر زیاد کود تغذیه شود. تغذیه زیاد، گیاهان را آبکی کرده و آنها را مستعد پوسیدن میکند. همچنین در این فصل میتوان از کودهای دامی استفاده کرد. ولی بهتر است که کود به صورت مایع داده شود. بسیاری از کاکتوس ها در منازل به دلیل کودپاشی پوسیده و از بین رفته اند. بنابراین در غلظت و میزان کود باید توجه کافی داشت. به نظر میرسد که غلظت نیتروژن در یک برنامه تغذیه نباید از ۵۰۰ میلیگرم در لیتر تجاوز کند.

● کود:
کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

● نور:
کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود. لذا کاکتوس ها نیاز به افتاب دارند و بهتره در مقابل نور گردش داشته باشند تا گیاه شما کج نشه و اگر هم توی سایه باشه یه چیز دراز و نازک و بدقواره ای میشه پس اگر نور گیری خوبی ندارید از خیرش بگذرید یک نکته دیگه هم اینکه سرما شدیدا برای کاکتوس ها مضر هست

● دما:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

[عکس: mammillaria_herrerae_cr_jardin_botanico_...k=od3UliqS]

● مشکلات:
بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.
آفت های کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آن ها را از بین ببرید.
▪ فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!
▪ کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.
▪ کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید ۴ تا ۵ سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.
برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

[عکس: Dots-01-june.gif]
● نکات تکمیلی درباره نگهداری کاکتوس:
کاکتوس ها را باید در فصول سرد، گرم نگه داشت. بهترین نقطه برای نگهداری کاکتوس در داخل خانه،کنار پنجره‌ای است که آفتاب گیر باشد. البته کاکتوس ها اصولاً با آفتاب مستقیم میانه خوشی ندارند و نباید آنها را در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار داد(البته به جز تعدادی معدود که باید حتماً جهت رشد و گلدهی در برابر اشعه مستقیم خورشید باشند).

گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد، درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید. ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه اب داد.

کاکتوس ها می توانند در خاکهایی با ترکیبات متفاوت از قبیل سنگلاخی، ماسه ای، رسی و... به زندگی خود ادامه دهند ولی ایده ال ترین ترکیب برای آنها ترکیبی است که سریعاً خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد. خاک مورد نیاز برای کاکتوس ها باید دارای خلل و فرج و پر متفذ باشد تا آب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند.

همواره برای کاکتوس ها از خاکی سنگریزه ای استفاده کنید. برای خاک کاکتوس ترکیب های مختلفی توصیه می شود. یکی از رایج ترین ترکیبات برای کاکتوس 2 قسمت خاک باغچه و یک قسمت ماسه درشت است. از خاکی که میزان زیادی خاک برگ دارد اجتناب کنید.همیشه سعی کنید که خاک گلدان بین دو آبیاری خشک باشد زیرا خیس بودن گلدان برای مدت طولانی به کاکتوس اسیب وارد می کند. بر روی سطح گلدان از سنگریزه استفاده کنید این کار منافع متعددی دارد از قبیل نگهداری رطوبت، زیبایی، سالم ماندن پایه گیاه و...


[عکس: cactaceae-potted-plant__67420_PE181263_S4.JPG]


[عکس: maceta-cactus-colores.jpg]

[عکس: time-1.gif]
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-03-15, 09:17 AM توسط Dave_Doma.)
2013-12-12, 04:43 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,588
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#2
تکثیر گیاه کاکتوس "زمان، روش کشت و گلدان گیری کاکتوس ها"
کاشت کاکتوس ها در زمین یا گلدان میتواند در هر زمان از سال، توسط فرد ماهر با رعایت احتیاطهای لازم صورت گیرد. ولی افراد تازهکار بهتر است در زمانی که رشد گیاه کاهش
مییابد، آن را جابجا کنند. باید مراقب بود در زمان جابجایی، خارها از بین نرود، چون دوباره رشد نخواهند کرد. تجربه باغ شیشه ای نشان داده است که داننهالها (گیاهان حاصل از بذر)، گیاهان کوچک و یا حتی قلمههای کوچک، زمانی که در کنارههای گلدان کاشته میشوند، در مقایسه با مرکز گلدان بهتر خواهند شد. چون در مرکز گلدان شانس ریشه دهی گیاهان جوان در اثر وجود آب زیاد، کاهش می یابد.


قیم گذاری
اغلب کاکتوس ها نیازی به قیم ندارند. چون قادرند به طور محکم روی ریشه های خود بایستند، اما بعضی از انواع ستونی بلند، ممکن است نیاز به قیمگذاری داشته باشند. استفاده از قطعات رنگ شده نیخیزران، به عنوان قیم مفید است.

تکثیر با بذر
بذر اغلب کاکتوسها، بین یک هفته تا یک ماه میتندد. بذر Opuntia ممکن است کندتر جوانه بزند.
بهترین زمان کاشت، به طور معمول بین فروردین تا مهر ماه است. در مناطق سرد، اگر سیستم پاگرما فراهم باشد، در هر زمان از سال میتاوان بذر را کشت کرد. دمای بهینه برای تندش ۲۱ درجه سانتیگراد است. بهتر است، بذرها در ظرف کم عمق کاشته شوند و ظروف کاشت نو باشند. در غیر این صورت، باید ظروف گندزدایی شده، استفاده شود. یک ترکیب خاکی مناسب جهت کاشت بذر، شامل قسمتهای مساوی از خاک برگ پوسیده و شن است. بعضی از افراد مقادیر کمی از لوم، پودر آجر و ذغال به این ترکیب اضافه میکنند. توصیه میشود، از ترکیب خاکی گندزدایی شده استفاده شود تا از مرگ گیاهچه جلوگیری گردد. بذرها به طور یکنواخت کاشته میشوند. بذرهای ریز پوشانده نمیشوند، ولی انواع درشت باید با لایهای از ماسه نرم پوشانده شوند. یک لایه ماسه در سطح، مانع رشد و توسعه جلبک خواهد شد. پس از کاشت، با قرار دادن ظرفها تا نیمه در یک ظرف آب، از پابین آبیاری می شوند. سپس، با صفحه شیشه ای پوشانده شده و به محل سایه منتقل میشوند. میتوان با صفحات روزنامه به عنوان پوشش، شدت نور را کاهش داد. گاهی در سطح درونی شیشه، رطوبت جمع میشود که باید یک یا دو بار در روز برطرف شود. چون ریزش قطرات آب ممکن است به داننهالهای جوان آسیب برساند و یا ممکن است باعث شستن خاک پوشش دهنده بذر شود. وقتی تعداد قابل قبولی داننهال سبز شد، شیشه باید برداشته شود و ظرف کاشت به محل نیمهسایه منتقل شود. چون گیاهان جوان نمیتوانند نور مستقیم را تحمل کنند. وقتی داننهال به حد کافی رشد کردند، به گلدانهای منفرد کوچک منتقل میشوند. از جاجایی داننهالهای جوان به گلدانهای منفرد، زمانی که احتمال از بین رفتن ریشه های حساس وجود دارد، باید پرهیز شود. چون مرطوب نگهداشتن هر گلدان منفرد، مشکلتر از آبیاری یک ظرف پر از داننهال است.


[عکس: a21_cactus_seed_sow_800.jpg]پاگیاه و قلمه
تشکیل گیاه از طریق قلمه مشکل نیست، اما در گیاهان کروی بزرگ و تک ساقه محدودیت وجود دارد و نمیتوان آنها را با این روش، افزود. در بعضی کاکتوسها، اغلب در پایین گیاه تعدادی پاگیاه تولید میشود که ممکن است در حالی که به گیاه مادری متصل هستند، ریشهدار باشند. پاگیاههای ریشهدار میتوانند جدا شده و سریع کاشته شوند، ولی انواع
بدون ریشه میتوانند بهعنوان قلمه استفاده شوند. جنسهای Echinopsis ، Lobivia ، Mammillaria و Rebutia به راحتی پاگیاه تولید میکنند. گیاهی که قرار است
از آن قلمه گرفته شود، برای چند روز نباید آبیاری شود تا گیاه آب اضافی را جذب و مصرف کند. این عمل، شانس پوسیدن قلمهها را در بستر کاهش میدهد. قلمه ها با چاقوی تیز
برداشته میشود و برش باید صاف و عرضی باشد. انتهای بریده، باید سریع به ماسه گندزدایی شده و پودر ذغال آغشته شود و در یک محل سایه برای ۴ تا ۵ روز بسته به اندازه و نوع قلمه، قرار گیرد تا خشک شود. این عمل، به منظور سخت شدن و تشکیل پینه در سطح بریده، برای جلوگیری از پوسیدن انجام میشود. ترکیب خاکی لازم برای بستر قلمه شامل، مقادیر مساوی ماسه و خاک برگ پوسیده است. قاعده قلمه ها، باید در بستر کاشت فرو برده شود و در صورت لازم قیم زده شود. از کاشت عمیق، باید پرهیز شود. در طول فرآیند ریشهزایی قلمه ها، از آبیاری بیش از حد آنها حتی در آب و هوای گرم باید خودداری کرد. در مناطق گرمسیری بهتر است قلمه ها تا مرحله ریشهدهی در محل نیمهسایه قرار گیرد.
ریشهزایی ممکن است دو هفته تا یک ماه، بسته به شرایط آب و هوایی طول بکشد. پس از اینکه قلمه ها خوب مستقر شدند، به گلدان یا محل کاشت منتقل میشوند. این روش
جهت افزایش سریع پایهها، مفید است.

پیوند یک عمل جالب و معمول در پرورش کاکتوسها است و مزایایی نیز بر دیگر روشها دارد. بهعنوان مثال، به تولید سریع گیاه با اندازه مطلوب کمک میکند. همچنین تعداد
کمی از گونههای حساس که ریشه خود خوب رشد نمیکنند، میتوانند روی پایههای مقاومتر پیوند شوند. همچنین، کاکتوسهای حاوی مقادیر کم کلروفیل مثل
Gymnocalyicium rubra ‘friedrichii mihanovichii ’و رقم ’ Multicolor ’ میتوانند فقط در صورتی که روی پایه سبز پیوند شود، رشد کند. پیوند زدن، همچنین،
برای افزایش هیبریدها، فرمهای Cristate و غولپیکر قابل استفاده است. مزیت دیگر این است که اگر بخش از یک گونه نایاب در اثر حشرات، بیماری و یا دلایل دیگر از بین
برود، گونه میتواند به وسیله پیوند قسمت سالم آن گیاه روی یک پایه مناسب حفظ شود. مهمترین عیب پیوند، این است که پیوندکها ویژگیهای خاص گونه را از دست میدهند،
ولی بهطور معمول گیاهان پیوندی، بهتر رشد خواهند کرد. در زمان پیوند، مهمترین کار، انتخاب یک پایه سالم و مناسب است. سه روش پیوند در کاکتوس کاربرد دارد:
پیوند سطحی
پیوند شکافی
پیوند مورب

پیوند سطحی
در این نوع پیوند، دو سطح پایه و پیوندک باید صاف و مسطح باشد. با چاقوی تیز و باریکی برش افقی روی پایه ایجاد کرده، دو سطح پایه و پیوند را روی هم قرار داده و با نوار پلاستیکی، نخ و یا با استفاده از وزنههای فلزی آنها را روی هم استوار مینمایند.
پیوند شکافی در این نوع، در وسط پایه شکافی به V شکل (گوه) ایجاد کرده و پیوندک را نیز به شکل مکمل شکاف، یعنی گوهای شکل، برش داده و داخل شکاف جای میدهیم. برای اتصال آنها، از نخ یا خلال دندان استفاده میشود.


پیوند مورب
این نوع پیوند، بیشتر برای پایه های بلند و باریک توصیه میشود. در این روش، پایه و پیوندک را به گونه اریب برش داده و دو قطعه را به وسیله نخ محکم میکنند. چند روز پس از انجام پیوند، گیاه را در سایه گذارده و باید دقت نمود که نخ یا نوار پلاستیکی خیلی خوب بسته شده باشد. پس از یک هفته نیز چنانچه از خار یا چوب خلالا استفاده شده، باید برای جلوگیری از بروز آلودگی و بیماریها، آنها را از پایه و پیوندک بیرون آورد.
روش دیگری در پیوند کاکتوس به کار میرود که «پیوند خواب» نام دارد. در این روش، پایه بدون ریشه بوده و بهصورت قطعهای از کاکتوسها میباشد. پیوندک را به یکی از روشهای ذکر شده، بر روی پایه بدون ریشه قرار داده و سپس، هر دو قسمت را بهصورت پیوند شده در گلدان قرار میدهند تا قسمت پایه ریشه دار شود و نیز پیوند جوش بخورد.
کشورهای صادرکننده کاکتوس پیوندی « ژیمنوکالیسیوم »، بیشتر از این روش استفاده می کنند.

پیوند کاکتوس
مدتی پس از انجام پیوند، برخی پایهها به سبب توقف رشد طولی که در نتیجه عمل پیوند پدید میآید، پیرامون تنه خود پاجوشهایی تولید میکنند که بهدلیل تغذیه از پایه اصلی، گاهی رشد را در پیوندک کند یا متوقف میکند که باید از درون خاک قطع شوند.
پیوند بهطور عمده در تابستان انجام میشود. چون در این زمان، هوا خشک بوده و احتمال پوسیدن کمتر است. بهزودی، پس از عمل پیوند، گیاهان پیوند شده به یک محل سایه و گرم منتقل میشوند تا سطح بریده شده، سریع خشک نشود. آبیاری پایه، بهصورت معمول باید انجام شود و باید مراقب بود که آب وارد محل اتصال پایه و پیوندک نشود.
ناسازگاری پایه و پیوندک، ممکن است منجر به مشکلات متنوعی، مثل توقف رشد پیوندک، فرو رفتن ریشههای پیوندک در داخل پایه، تورم پایه در زیر محل اتصال و غیره شود، بنابراین لازم است پایه مناسب برای هر پیوندک انتخاب شود.


[عکس: diy-terrarium-pour-succulentes-plantes-g...992332.jpg]
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-03-13, 10:15 AM توسط Dave_Doma.)
2016-03-12, 11:39 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#3
گونه شناسی کاکتوس ها
کاکتوس هایی که توی فیلم های وسترن دیدید از تیره Cactaceae و منشأ آنها آمریکای جنوبی و مرکزی و شمالی!! میباشد. برخی
از آنها بسیار کوتاه و در ماسههای کف بیابانها پنهان میشوند و تعدادی از آنها درختان غولپیکری را تشکیل میدهند.نکته ی اول اینه که این گیاه با گیاهان گوشتی دیگه مثل
سدوم ،کراسولا و غیره فرق میکنه اونها هم بومی بیابانها هستند ولی اونها دارای سوخت و ساز بالا و نیاز مند هوای خنک(بیابان شب ها هوا خنکه) و گونه های هم که بومی بیابان
نیستند کلا برای رشد و نمو به هوای خنک و سرد احتیاج دارند و آبیاری شونم هفته ای ۲ باره!! (برخلاف تصور)
حتی درکمال تعجب توی جنگلهای برزیل بسیاری از کاکتوسها بهصورت دارزی همراه با گیاهانی از برومیلیادها و ارکیدهها در تنه درختان زندگی میکنند و در این حالت آب و مواد
غذایی را از هوا، باران و تنه درختان دریافت میکنند و با اندک رطوبت موجود در خزهها و پوست تنه درختان که به ریشه آنها میرسد به زندگی ادامه میدهند. انواعی که در
بیابانهای خشک و سوزان زندگی میکنند نسبت به گیاهان دیگر شکلهایی غیرمعمولی و عجیب یافتهاند. ساقهها نظیر برگها به عمل قتوسنتز میپردازند و بهوسیله تیغهایی به
رنگها و شکلهای مختلف از خود دفاع میکنند.
دوستان کلا هر گیاهی که دیدید از نظر گیاهشناسی ، تمام پنج ویژگی زیر را دارا است کاکتوس محسوب میشود:
آرئولها یا بالشتکهای خار، بهطور ثابت در تمام اعضاء وجود دارد. به جز تعداد کمی، آرئول دارای خارها یا موهای خار مانند ظریف به نام گلوشید و یا هر دو است.
تمام کاکتوسها چندساله هستند.
میوه آنها سته تک خانه است.
همگی دو لپه هستند.
گلبرگهای گل، در بالای تخمدان ظاهر میشوند.
افزون بر این، گیاهان گروه کاکتوس، اغلب بیبرگ بوده و فقط آثاری از برگ که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. تنها استثناء بین کاکتوسها جنس Pereskia است که
گیاهان این جنس دارای برگ هستند. هیچ گیاهی در سلسله گیاهی از نظر تنوع در شکل گیاه، اندازه و رنگ آرئولها و خارها، گلهای زیبا با جلای فلزی مشخص، مشابه کاکتوس
نیست. دامنه رنگ گلها، از سفید تا صورتی، یاسی، زرد، لاکی، قرمز متمایل به لاکی تیره، بنفش و حالتهای چند رنگ بهصورت نقاط یا رگهها متنوع است، ولی با وجود این زیبایی،
عمر گل آنها کوتاه است. بهعنوان مثال، در جنسهای Astrophytum ، Echinopsis ، Lobivia ، Parodia و Rebutia ، گلها پس از افزایش شدت نور باز شده و
در شب بسته میشوند. و برعکس در spp Selenicereus . گلها پس از غروب باز شده و در صبح بسته میشوند. در بعضی گونهها، مثل bicolor Haageocereus و
Gymnocalycium گلها دو روز دوام میآورد. اندازه قطر گلها، نیز از یک سانتیمتر در بعضی انواع مامیلاریا تا حدود ۳۵ سانتیمتر در تعداد کمی از انواع شب گلدهنده متغیر
است:
تیره کاکتوس به سه زیر تیره تقسیم میشود که عبارتند از:
(Pereskieae) پرسکیه. 1
: درخت مانند، دارای برگهای پهن، گلها دارای دمگل کوتاه، گلها بهصورت دستهای و شبیه گل نسترنهای وحشی.
(Opuntiea) اوپانسیه. 2
: راکت مانند، فاقد برگ، گلهای فاقد دمگل، گلها مثل چرخدنده هستند. تیغهای آنها به راحتی کنده میشود.
(Cereae) سرئه. 3
: ستونی، فاقد برگ، گلها فاقد دمگل، برخی گونهها تیغ ندارند، در مناطق سردسیر بهصورت گیاهان درون خانهای نگهداری میشوند.
۱ -پرسکیه : زیرتیره پرسکیه از قدیمیترین کاکتوسها است و بیشتر شباهت به درختان جنگلی دارد. گیاهان بوته مانند بوده و اغلب دارای برگهای پهن هستند. این
نوع کاکتوسها بیشباهت به درختان کوچک مرکبات نیستند. گلها دارای دمگل کوتاه هستند و بهصورت دستهای و شبیه به گل نسترنهای وحشیانداست و به انگلیسی رز کاکتوس cactus Rose نامیده میشوند.
۲ -اوپانسیه : این زیرتیره دارای ساقههای گوشتی و آبدار هستند، ساقهها بندبند و در محل گره ترد و شکندهاند. روی آنها را تیغهای مجتمع و کوتاه و نرم پوشانده است
که به آسانی از جا کنده میشود و با لمس کردن آنها تعداد زیادی به دست میچسبد. از انواع معروف این زیرتیره Tephrocactus (Nopalea( و Opuntia است. این
کاکتوسها برگ ندارند و گلهایشان شبیه چرخدنده و بدون دمگل هستند.
۱ -سرئه (Cereanae Sad_smileشامل گونههای معروف سرئوس، کلیستوکاکتوس، Eriocereus ، Pachycereus و Heliocereus وCephalocereus یا
همون man Old یا بابابزرگ خودمون و غیره است.کاکتوس اولد من از کاکتوس های معروف و محبوب و گران قیمت میباشد که در صورت وجود نور زیاد موهایش بلندتر شده و
میتوان انها را شانه کرد. توجه کنید که بیشتر اولد من ها روی پیوند هستند ولی انهایی که روی خاک کاشته شدند ارزش بیشتری دارند کلیستوکاکتوس در نگاه اول برای غیر حرفه ای ها از جمله خودم Regular_smile) با اولد من اشتباه گرفته میشود.توی این دسته کاکتوس سن پدرو رو هم که کلی خاصیت دارویی داره میشه اضافه کرد (از اتاق فرمان اشاره میکنن توضیح بیشتر نده Regular_smile) )

۲ -هیلوسرئنه Hyloceeanae : گونههای این راسته بهصورت رونده و پیچهای اپیفیت، با ریشههای هوایی است که به صخرهها و تنه درختان میپیچند. گلهای
SSelenicereus cereus o l Hy ، Cryptocereus انواع درشتکه جزء این راسته هستند، شبها باز میشود، روی این اصل در زبان انگلیسی به آن کاکتوس شب
.میشود گفته) Night blooming cacti)

۳ -آچینوسرئنه (Echinocereanae : (گیاهان کوچک و کوتاهی هستند که به صورت منفرد و یا دستهای دیده میشوند. گلهای درشت بوقی شکل آنها در اطراف
ساقهها ظاهر میشود. از مهمترین این کاکتوسها Chamaecereus ، Echinocereus ، Echinopsis ، Lobivia ، Rebutia میباشند.(اچینوسرئوس ترکیبی از
اچینو و سرئوس هستش و شبیه گرز م쀆مونه)

۴ -اکینوکاکتانه (Echinocactanae : (کاکتوسهای این راسته کوتاه و کوچک هستند و بعضی بهصورت مجتمع (کاکتوسهای ستارهای) پوشیده از تیغ و نواری
شکلاند. گلهای این دسته فوقالعاده زیبا هستند. از انواع این کاکتوسها Astrophytum ، Echinocactus ، Hamatocactus و Notocactus میباشند.کاکتوس
معروف و محبوب کلکسیونرها ، آستریاس هم عضو همین دسته میباشد که تنوع خیلی زیادی داره خودم دوستان کلکسیونر زیادی تو این زمینه دارم با نام علمی
AAstrophytum Asteris

۵ -کاکتانه (Cactanae Sad_smileشبیه راسته قبلی کوچک، گرد، پوشیده از تیغ و نوارمانند هستند. گلها و میوهها در قسمت بالا (سر) قرار دارند. تنها نوع معروف این قبیل
کاکتوسها نوع Melocactus است که دارای گونههای مختلف است.از جمله معروف ترین های این دسته به کاکتوس دارویی پیوت میشه اشاره کرد (اتاق فرمان بازم اشاره
میکنه توضیح نده. مثه اینکه امروز کلا اعصاب مصاب نداره Regular_smile) )

۶ -کوری فانتانه (Coryphantanae : (این دسته نیز گرد و بهتقریب کروی پوشیده از تیغها بهنسبت بلند و برگشتهاند. از مهمترین انواع این راسته Thelocactus،Coryphantha ، Mammillaria است.

۷ -اپیفیلانه (Epiphyllanae : (معروفترین کاکتوسها، از جمله ارکید کاکتوس (cactus Orchid (و کریستمس کاکتوس (cactus Christmas (در این راسته
قرار دارند. این گیاهان مخصوص مناطق گرمسیر و اغلب بهصورت دارزی هستند. شاخههای پهن و برگ مانند و اغلب بدون تیغ دارند. گلهای آنها بسیار درخشنده و زیباست. از
مهمترین انواع این گیاهان hybrid Epiphyllum و trunacactus Zygocactus است توضیح کاکتوس کریسمس یا زیگو کلیک کنید.

۸ -ریپسالیدانه (Rhipsalidanae : (این راسته دارای شاخههای کشیده، افتاده و بندبند که روی این اصل در انگلیسی به آنها کاکتوس زنجیرهای (cactus Chain(
میگویند. روی درختان در مناطق حاره بهصورت اپیفیت زندگی میکنند. گلها کوچک و میوهها ستهمانند است. از مهمترین این کاکتوسها Rhipsalis و Lepsimium
است.

در محل طبیعی اغلب کاکتوسها در شرایط آب و هوایی مختلف رشد کرده و برای عادت دادن خود با این شرایط، اندازهها و شکلهای عجیب با ساقهها گوشتی، آبدار و مفصلدار
ایجاد کردهاند. متاسفانه تاحالا نتونستم برم از نزدیک شاهد ماجرا باشم ولی ساقههای گوشتی سبز آنها، عمل ذخیره آب جهت مواقع خشکی و نیز فتوسنتز جهت ساختن غذا را به جای برگها انجام میدهد. تصور عمومی که کاکتوسها گیاهان بیابانی هستند، بهطور کامل صحیح نیست. برخی از آنها، در چمنزارهایی که در آنجا گیاهان دیگری مثل درختان
کوتاه، درختچه ها و باریک برگها وجود دارد، رشد میکنند. گونههایی وجود دارند که در یک خاک لومی خوب رشد میکنند، در حالی که برخی دیگر در صخرهها و کوههای پر آب
ساکن شدهاند. کاکتوسهای گلدهنده زیبا مثل Epyphyllums بهصورت دارزی روی درختان در جنگلهای برزیل رشد میکنند.
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-03-10, 03:43 PM توسط Dave_Doma.)
2017-03-03, 10:11 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#4
گالری عکس کاکتوس Cactus
[عکس: cactus.jpg]

[عکس: deko_jardin_520_ideas-para-decorar-con-c...80xX.jpg?1]
]


[عکس: tumblr_inline_nn5vg1aSTE1ss7482_500.gif]


[عکس: http-inlinethumb42.webshots.com-42217-27...600Q85.jpg]

[عکس: thumb-1335453056228-my_little_cactus_flower.jpg]


[عکس: opuntiamicrodasys24.jpg]


[عکس: eess_img_20171107_200016.jpg]
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-11-07, 09:44 PM توسط mfdonline.)
2017-03-10, 03:43 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کاکتوس گل قورباغه ای Stapelia mfdonline 0 2,336 2014-02-15, 12:39 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  کاکتوس ساگوارو Carnegiea gigantea Dave_Doma 0 2,098 2013-12-21, 05:13 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان