امتیاز موضوع:
  • 200 رای - 2.7 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاکتوس Cactus
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,588
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#1
کاکتوس Cactus
نام انگلیسی: Cactus
نام فارسی : کاکتوس
از خانواده : Cactaceae
خاستگاه: آمریکای شمالی وجنوبی(آمازون و صحرای آتاکاما)و بخشی از آفریقا

[عکس: 320px-Cactaceae_distrib_kz_plus_arrow.jpg]
کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به...
کاکتوس ها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند.
هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکت ها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.
ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

[عکس: planters-pots.jpg]

[عکس: old-kitchen-items-100.jpg]

[عکس: Wired-Daydream-10-Flowers-Blooming-Wilting-Gif_003.gif]

● نگهداری کاکتوس ها:
فرآیند اهلی شدن بعضی گونه های کاکتوس باعث از دست رفتن مقاومت طبیعی شده است. در این مورد، اغلب مشاهده شده است که اگر یک کاکتوس که در شرایط نیمه سایه رشد میکند، بهطور ناگهانی به شرایط با تابش شدید آفتاب منتقل شود، دجار سوختگی میشود. به همیندلیل لازم است کاکتوسهای اهلی شده در شرایط مناسب نگهداری شوند.
تمام کاکتوس ها، نور فراوان را میپسندند. در مناطقی که تابستان خیلی گرم دارند، توصیه میشود که در وسط روز و نیز بعدازظهر از تابش آفتاب به گیاه جلوگیری شود. کاکتوسهای رشد کرده در سایه باریک و کشیده بوده، گل نداده یا گلدهی آنها کم میشود. آب زیاد برای اغلب گونهها مضر است. تمام کاکتوسها باید در گلخانه یا زیر پوشش پلیاتیلینی نگهداری شوند، گرچه تعداد کمی از انواع مقاوم Cereus ، Echinopsis و Opuntia میتوانند در مناطق گرم، در هوای آزاد نیز رشد کنند. برای تولید گل زیاد و نیز بافت مناسب گیاه، جریان هوای تازه ضروری است. بنابراین، یک گلخانه کاکتوس باید دارای سقفی از جنس شیشه، فیبر شیشه (فایبر گلاس) یا پلیاتیلن بوده و دیوارههای کناری آن باز باشد. در مناطق خیلی گرم، ضلع غربی گلخانه باید با دیواره آجری بسته شود.

[عکس: f0hywmyno2im6badlkad.gif]


● دمای مورد نیاز کاکتوس:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.


● گلدان و ظروف کاشت:
در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

گلدانهای سفالی، اغلب بر گلدانهای لعابدار، فلزی یا پلاستیکی ترجیح داده میشود. چون این گلدانها، منافذی برای تبادل هوا دارند. گلدانها، باید پاک و گندزدایی شده و
پیش از کاشت خشک شوند. گلدان، با اندازه مناسب باید استفاده شود. چون گلدانهای خیلی بزرگ، رطوبت زیادی در خود نگه داشته که برای کاکتوس مضر است. در گلدانهای
کوچک، ریشه آنها در هم پیچ خورده و رشد آنها متوقف میشود.


● خاک:
خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.
میتوان با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.
لایه های خاک کاکتوس: 1-ریگ ریز 2-خاک گلدان + ماسه 3- خزه یا پوست برنج 4- ریگ یا خرده سفال.

گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد،درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید.ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه آب داد.

[عکس: IMG_1517.jpg]


● تعویض گلدان:
اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.
این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.
پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.لذا در مورد کاکتوس ها شن ریز و خاک و کود پوسیده آلی رو باید به نسبت یکسان با هم قاطی کرد اصطلاحا هر کدوم یک سوم.

● تکثیر و ازدیاد:
بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است.
بدست آوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند. ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد. زیرا به گیاه آسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند. از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید. رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است. اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید. بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است. برای این کار از چاقویی تیز استفاده کنید. از چاقوی اره ای استفاده نکنید.

کاکتوس ها سر و ته رشد نمی کنند ،بنابراین وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته دقت کنید. برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی آن قبل از اینکه آن را در خاک قرار دهید چند روزی آن را در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود .هر چه قدر کاکتوس بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز).هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز به ترتیب موجب کاهش و افزایش زمان خشک شدن می شود. پس از این دوره آن را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار داده مانند دیگر کاکتوس های بالغ ابیاری کنید. معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا ریشه ها نمایان شوند.
بذر و پاجوش که البته بیشتر از پاجوش استفاده میشه یه نکته ای هم که جالبه بدونید اینه که اکثر کاکتوس ها روی هم دیگه پیوند میخورن برای پیوند زدن هم نیازی به عملیات پیچیده نیست فقط کافی یک برگ کاکتوس با تیغ تیز ببرین و روی یک ساقه که به همین شکل برش خورده توسط سوزن محکم کنیم.

● آبیاری:
کاکتوس ها در محل طبیعی، با شرایط بسیار خشک سازگار شده اند. در پرورش این گیاهان، آبیاری صحیح مهمترین عامل در موفقیت است. آبیاری زیاد، خطرناکتر از آبیاری کم
است. چون آبیاری زیاد، ممکن است باعث مرگ گیاه شود. در حالی که کمآبی، فقط مانع رشد مطلوب میشود.
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.
دور آبیاری و مقدار آب مورد نیاز به زمان سال، نوع ترکیب خاک، محل کاشت (زمین یا گلدان) و سرانجام نوع کاکتوس بستگی دارد. آب مصرفی، از نظر pH باید خنثی یا نزدیک
به آن باشد. یک گیاه در یکی گلدان کوچک، در مقایسه با گیاهی که در زمین کاشته شده، به مراحل آبیاری بیشتری نیاز دارد. اصول آبیاری یک کاکتوس شامل موارد زیر است:
تا زمانی که خاک هنوز مرطوب است، به هیچ وجه دوباره آبیاری نشود. یک راهحل جهت تشخیص خشک یا مرطوب بودن خاک گلدان، این است که با یک چکش چوبی به بدنه
گلدان ظربه بزنیم که در صورتی که صدای زیر بدهد، نشانه خشک بودن خاک و صدای بم، نشانه مرطوب بودن خاک است. برای یک گیاه که در زمین کشاته شده، سطح خاک
بهوسیله یک چنگک خراش داده میشود، تا مقدار رطوبت لایه های زیرین مشخص شود. آبیاری باید از پاییز به تدریج کم شود، تا گیاه وارد حالت استراحت شود. برای جلوگیری از خشک شدن ریشه گیاه در زمستان، هر ماه مقدار کمی آب لازم است و آبیاری باید در بهار دوباره آغاز شود، ولی در مناطقی که زمستان خیلی شدید نیست، نباید آبیاری بدین گونه کاهش یابد. از چکه کردن آب از سقف باید جلوگیری شود. چون باعث پوسیدن گیاه می شود.
بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد. لذا کاکتوس ها نیاز به ابیاری مرتب ندارن کاکتوس ها باید زهکش مناسبی داشته باشن بطری که آب اضافه از گلدان خارج بشه که در غیر این صورت موجب ترکیدگی گیاه میشه.

● لایه های خاک کاکتوس:
۱) ریگ ریز
۲)خاک گلدان + ماسه
۳) خزه یا پوست برنج
۴) ریگ یا خرده سفال

[عکس: Decorar-con-cactus-14.jpg]
موفقیت در پروراندن کاکتوس ها ، شاید تا حدود زیادی وابسته به ترکیب مناسب خاک و نیز آبیاری باشد. گرچه بخش هوایی کاکتوسها، یعنی ساقه ها، گوشیت و گاهی به مقدار زیاد طویل هستند، ولی ریشه های زیرزمینی خیلی کم بوده و از نظر طولی کوتاه هستند. در نتیجه، توانایی آنها در جذب رطوبت محدود است. افزون بر این، کاکتوس ها ممکن است نیازی به مقادیر زیاد رطوبت نداشته باشند. ترکیب خاکی شامل یک قسمت خاک لوم یا لوم شنی، یک قسمت کود گاوی پوسیده، دو قسمت خاک برگ پوسیده با اندازه متوسط، یک قسمت شن و مقدار کمی پودر استخوان برای رشد اغلب گونهها مناسب است. به این ترکیب،مقداری آفتکش جهت دور کردن مورچهها و دیگر حشرات علاقهمند به ریشه اضافه میشوند. کاکتوسها، بهویژه آنهایی که پرخار هستند، اگر دستکم یکبار در سال گلدان آنها تعویض شود، نباید با مقادیر زیاد کود تغذیه شود. تغذیه زیاد، گیاهان را آبکی کرده و آنها را مستعد پوسیدن میکند. همچنین در این فصل میتوان از کودهای دامی استفاده کرد. ولی بهتر است که کود به صورت مایع داده شود. بسیاری از کاکتوس ها در منازل به دلیل کودپاشی پوسیده و از بین رفته اند. بنابراین در غلظت و میزان کود باید توجه کافی داشت. به نظر میرسد که غلظت نیتروژن در یک برنامه تغذیه نباید از ۵۰۰ میلیگرم در لیتر تجاوز کند.

● کود:
کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

● نور:
کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود. لذا کاکتوس ها نیاز به افتاب دارند و بهتره در مقابل نور گردش داشته باشند تا گیاه شما کج نشه و اگر هم توی سایه باشه یه چیز دراز و نازک و بدقواره ای میشه پس اگر نور گیری خوبی ندارید از خیرش بگذرید یک نکته دیگه هم اینکه سرما شدیدا برای کاکتوس ها مضر هست

● دما:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

[عکس: mammillaria_herrerae_cr_jardin_botanico_...k=od3UliqS]

● مشکلات:
بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.
آفت های کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آن ها را از بین ببرید.
▪ فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!
▪ کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.
▪ کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید ۴ تا ۵ سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.
برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

[عکس: Dots-01-june.gif]
● نکات تکمیلی درباره نگهداری کاکتوس:
کاکتوس ها را باید در فصول سرد، گرم نگه داشت. بهترین نقطه برای نگهداری کاکتوس در داخل خانه،کنار پنجره‌ای است که آفتاب گیر باشد. البته کاکتوس ها اصولاً با آفتاب مستقیم میانه خوشی ندارند و نباید آنها را در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار داد(البته به جز تعدادی معدود که باید حتماً جهت رشد و گلدهی در برابر اشعه مستقیم خورشید باشند).

گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد، درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید. ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه اب داد.

کاکتوس ها می توانند در خاکهایی با ترکیبات متفاوت از قبیل سنگلاخی، ماسه ای، رسی و... به زندگی خود ادامه دهند ولی ایده ال ترین ترکیب برای آنها ترکیبی است که سریعاً خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد. خاک مورد نیاز برای کاکتوس ها باید دارای خلل و فرج و پر متفذ باشد تا آب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند.

همواره برای کاکتوس ها از خاکی سنگریزه ای استفاده کنید. برای خاک کاکتوس ترکیب های مختلفی توصیه می شود. یکی از رایج ترین ترکیبات برای کاکتوس 2 قسمت خاک باغچه و یک قسمت ماسه درشت است. از خاکی که میزان زیادی خاک برگ دارد اجتناب کنید.همیشه سعی کنید که خاک گلدان بین دو آبیاری خشک باشد زیرا خیس بودن گلدان برای مدت طولانی به کاکتوس اسیب وارد می کند. بر روی سطح گلدان از سنگریزه استفاده کنید این کار منافع متعددی دارد از قبیل نگهداری رطوبت، زیبایی، سالم ماندن پایه گیاه و...


[عکس: cactaceae-potted-plant__67420_PE181263_S4.JPG]


[عکس: maceta-cactus-colores.jpg]

[عکس: time-1.gif]
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-03-15, 09:17 AM توسط Dave_Doma.)
2013-12-12, 04:43 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


پیام‌های این موضوع
کاکتوس Cactus - توسط mfdonline - 2013-12-12, 04:43 PM
گونه شناسی کاکتوس ها - توسط Dave_Doma - 2017-03-03, 10:11 PM
گالری عکس کاکتوس Cactus - توسط Dave_Doma - 2017-03-10, 03:43 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کاکتوس گل قورباغه ای Stapelia mfdonline 0 2,336 2014-02-15, 12:39 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  کاکتوس ساگوارو Carnegiea gigantea Dave_Doma 0 2,098 2013-12-21, 05:13 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان