امتیاز موضوع:
  • 169 رای - 2.69 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خرید گیاهان آپارتمانی و مراقبت‌های بعد از خرید
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#1
خرید گیاهان آپارتمانی و مراقبت‌های بعد از خرید
1- بهنگام خرید گل و گیاه حتماً، اعتبار ، سابقه و توانائی هر مرکز فروش را ارزیابی کنید، در اولین مرکز فروش و یا نظر اول اقدام به خرید نکنید چرا که بسیاری از گیاهان در محل فروش در وضعیت خاص و آرایشهای ظاهری به نظر سالم می‌آیند در حالیکه پس از انتقال دچار آفت می‌شوند.
2- ظاهر شاداب و با طراوت هر گیاه اولین عامل ارزیابی شما باشد.
3- برگهای آن را مورد ارزیابی قرار دهید تا از هر گونه آسیب دیدگی عاری و در وهله بعدی فاقد آثار و بقایای آفات گیاهی باشد.
4- در مورد گیاهان گلدانی در صورتیکه توده‌های ریشه از سوراخ زهکش انتهایی بیرون زده باشد ، نشانه رشد خارج از قاعده یا استقرار مداوم آن در گلخانه یا خزانه بوده و بهتر است گیاه دیگری را انتخاب کنید و در صورتیکه همان گیاه شما را مجذوب ساخته است می‌توانید از فروشنده بخواهید که گلدان آن را تعویض کند.
5- بهترین زمان برای خرید گیاهان آپارتمانی اردیبهشت تا شهریور ماه است.
6- پس از خرید گیاه مورد نظر بهنگام انتقال آن به منزل حتماً گیاه را در روزنامه بپیچانید تا هم رطوبت حفظ شود و هم گیاه زیاد تکان نخورد. بعد از اینکه گیاه به منزل منتقل شد مکان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و در انتخاب مکان مناسب باید سه فاکتور نور ، دما و رطوبت در نظر گرفته شود.
7- در ابتدای کار بدلیل کاهش میزان رطوبت در منازل بهتر است گیاه را در جایی بگذاریم که زیاد در معرض نور نباشد دراینصورت سطح تبخیر ازسطح برگها کاهش پیدا می‌کند، درعوص مقدارآبی را نیاز دارد بیشتر کنیم و روزهای اول بهتراست حداقل دونوبت (ساعت 10صبح و 4بعدازظهر) گیاه را با آبپاش‌های دستی ، پودرپاشی کنیم و بعد از چند روز می‌توان گیاه را به محل اصلی خود منتقل کرد.
8- به منظور داشتن گیاهی زیبا و با طراوت بهتر است ماهی یک بار روی برگها و سطح زیرین برگها را با یک پارچه آغشته به آب ولرم تمییز کنید.
9-به منظور تأمین رطوبت برای گیاهان ، یک ظرف پر از آب را همراه با سنگریزه در زیر گلدان قرار دهید همچنین می‌توانید با آب پاش‌های دستی برگها را اسپری کرد.
10- در فصول سرد سال گیاه خود را در کنار شوفاژ و یا بخاری قرار ندهید.

نحوه آبیاری و کیفیت آب آبیاری :
در کشور ما به دلیل استفاده از گاز کلر جهت ضدعفونی آب بهتر است به مدت 12 ساعت آب را بگذاریم بماند تا کلر آن خارج شود و بعد استفاده کنیم در فصول سرد سال حسن انجام این کار در این است که دمای آب شیر که معمولاً سرد است با دمای محیط یکسان می‌شود.
چون نیاز آبی گیاهان مختلف با هم متفاوت است و یا محلی که گیاهان را می‌گذاریم ممکن است گرم یا سرد باشد باید با توجه به دمای محیط و آزمایش خاک اقدام به آبیاری کنید. هرچه هوا گرمتر باشد نیاز به آبیاری بیشتر است .
همچنین نوع خاک در میزان نگهداری آب نقش دارد هرچه خاک سنگین‌تر باشد آب را بیشتر در خود نگه می‌دارد و هرچه خاک سبکتر باشد قدرت نگهداری آب در آن کمتر است .
بهترین راه برای تشخیص نیاز گیاه به آب : خاک را با دست لمس می‌کنیم اگر رطوبت داشت نیاز به آبیاری ندارد و اگر خشک باشد نیاز به آبیاری دارد. بهترین روش برای آبیاری گیاهان ، بجای روزی 3 الی 4 بار آب دادن گیاه را یک مرتبه سیرآب کنیم.
11- گیاهان را از لحاظ نیاز نوری به سه دسته تقسیم می‌کنند
الف ) گیاهان متقاضی نور زیاد
ب ) گیاهان متقاضی نور کم
ج ) گیاهان متقاضی نور متوسط
12- بیشتر گیاهان آپارتمانی به نور متوسط نیاز دارند.
زمان تعویض گلدان :
1- رشد گیاه ثابت است .
2- ریشه از زیر گلدان خارج شده باشد .
3- بهترین زمان تعویض گلدان اوایل اردیبهشت ماه است که گیاه مجدداً فعالیت خود را آغاز می‌کند و نیاز به شرایط دمایی مساعد دارد که طبیعت این شرایط دمایی را فراهم می کند.
4- به هنگام تعویض گلدان باید گلدان مورد نظر حداکثر 2 الی 3 سانتیمتر دهانه‌اش بزرگتر باشد و اگر گلدان مورد نظر خیلی بزرگتر از حد معمول باشد تمام نیروی گیاه صرف ریشه‌دهی بیشتر می‌شود و اندام هوایی گیاه رشد مطلوبی پیدا نمی‌کند.
5- هرگز هنگام تعویض گلدان نباید خاک آن کاملاً خشک باشد زیرا هنگام خارج کردن گیاه از گلدان ، خاک در اثر خشک بودن به دلیل نداشتن خاصیت چسبندگی از ریشه جدا می‌شود و به تارهای کشنده گیاه صدمه وارد می آید.
6- پس از تعویض خاک گلدان بلافاصله به گلدان آب می‌دهیم تا خاک جدید و قدیمی به هم بچسبند.
7- خاک گلدان چنانچه در موقع مناسب تعویض نگردد بتدریج موجب زرد و ضعیف شدن گیاه می‌شود چرا که اولاً کیفیت فیزیکی خاک تغییر می کند یعنی قابلیت نفوذپذیری کم شده و تهویه در خاک صورت نمی‌گیرد و ثانیاً کیفیت شیمیایی خاک تغییر می‌کند یعنی موارد غذایی خاک گلدان توسط گیاه جذب شده در خاک فاقد موارد غذایی شده و جوابگوی نیاز گیاه نمی‌باشد. بنابراین لازم است هر سال یکبار خاک گلدان را تعویض نمائیم . برای اینکار با انگشتان یک دست خاک گلدان را نگه می‌داریم و گلدان را وارونه می‌کنیم سپس آهسته گلدان را به لبه میز یا پله می‌زنیم تا این که ریشه گیاه با توده خاک از گلدان خارج شود.
2014-02-22, 03:31 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Bug نکاتی جهت نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی mfdonline 28 14,900 2017-11-09, 04:48 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  تغذیه و کود دادن به گیاهان آپارتمانی mfdonline 2 3,379 2016-03-12, 11:43 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  معرفی گیاهان آپارتمانی Dave_Doma 0 1,664 2014-02-22, 03:32 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  خودتان پزشک گیاهان خانگی باشید. mfdonline 0 1,691 2013-12-24, 12:54 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  روش تمیز کردن گیاهان آپارتمانی Dave_Doma 0 1,607 2013-12-22, 05:26 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی mfdonline 0 1,352 2013-12-12, 05:44 PM
آخرین ارسال: mfdonline

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان