امتیاز موضوع:
  • 192 رای - 2.59 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغذیه و کود دادن به گیاهان آپارتمانی
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,588
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#1
تغذیه و کود دادن به گیاهان آپارتمانی

[عکس: CENEFA.png]
برگ های گیاه تان رنگ پریده به نظر می رسند یا رشد کندی دارند؟ نگران نباشید هنوز می توان آن را نجات داد.
گیاهان نیاز به تغذیه دارند، چون تغذیه لازمه سلامت آن ها است. گیاه بدون تغذیه هم می‌تواند سال‌ها زندگی کند، اما کم کم ضعیف شده و مستعد بیماری می‌شود. بسیاری از گیاهانی که به آن‌ها توجهی نمی‌شود چون بی‌ارزش به نظر می‌رسند، ظاهر بدتری یافته و یک قدم به سطل آشغال نزدیک‌تر می‌شوند. ظرف یک ماه می‌توانید گیاه خود را از مرگ نجات داده و به زندگی باز گردانید.
غذای گیاه حاوی چه موادی است؟
غذای گیاه دارای 3 ترکیب اصلی است: نیتروژن N برای رشد برگ‌ها و سبز کردن گیاهان در حال زرد شدن، فسفات (P2O5) برای رشد برگ‌ها و پتاس (K2O) برای رشد گل‌ها. سایر عناصر موجود غذای گیاه، عناصر Trace (به آن‌ها ریز مغزی هم می‌گویند) هستند، این عناصر عموماً در بیشتر کودهای مرکب موجود هستند و به یاد داشته باشید که ترکیبات آن باید مجوز قانونی داشته باشند.
چه موقع باید به گیاهانتان غذا بدهید؟
اگر گیاه شرایط خیلی بدی دارد، همین حالا لازم است این کار را بکنید. در غیر این صورت تغذیه فقط به طور کلی در فصل رشد انجام می‌شود که دفعات بیشتری به گیاه آب می‌دهیم. اگر تازه گلدان گیاه‌تان را عوض کرده‌اید، چند ماه تا تمام شدن غذای درون کمپوست فرصت دارید. اکثر گیاهان هر 2 تا 4 هفته یکبار به غذا نیاز دارند. توجه کنید که نباید گیاه خود را فراموش کرده و سپس کلی غذا به آن بدهید، زیرا این مساله باعث بروز مشکلات بیشتری می شود، از قبیل پژمرده شدن برگ‌ها و بدشکل شدن برگ‌های جدید. فقط به اندازه‌ای به آن‌ها غذا بدهید که روی برچسب غذای گیاه ذکر شده است. اغلب دادن غذای کمتر در دفعات کمتر بهتر از دادن غذای زیاد در فواصل زمانی نامنظم است. برای برخی از گیاهان از قبیل سرخس‌ها باید غذا را رقیق کنید، برخی دیگر از گیاهان (مانند آزالیا و بگونیا)، آهک موجود در بعضی از کودهای گرانوله را تحمل نمی‌کنند.
نحوه تغذیه گیاه
1. کود با انتشار کند
این کود که به طور کلی برای گیاهان بیرون از خانه استفاده می‌شود، مواد مغذی را به کندی و در دوره‌ای طولانی منتشر می‌کند. این نوع کود را می‌توانید هنگام تعویض گلدان با کمپوست مخلوط کنید. هرچند راه بسیار ساده‌ای برای کود دهی است، اما هیچ گونه کنترلی بر روش تغذیه نخواهید داشت و هنگام زمستان که گیاه باید به خواب برود، به مشکل بر می‌خورید.
2. قرص‌ها و چوب‌ها
اگر زمان کوددهی را فراموش می‌کنید، این راحت‌ترین راه تغذیه گیاه است. این قرص‌ها یا چوب‌ها را در خاک فرو می‌کنند و مواد مغذی آن‌ها طی یک یا بیش از یک ماه منتشر می‌شود. مشکل این شیوه این است که غذا به صورت یکنواخت در سرتاسر سیستم ریشه منتشر نشده و گاهی اوقات بعد از مدت‌ها به کار بردن آن، فراموش می‌کنید که دوباره این قرص ها را قرار دهید و در نتیجه ذخایر غذایی خاک تمام می‌شود.
3. کود مایع
به احتمال زیاد بهترین شیوه تغدیه گیاه است، زیرا به اندازه کافی غذا به تمام سیستم ریشه گیاه می‌رسد. همچنین می‌توانید آن را با توجه به دوره رشد یا خواب گیاه تنظیم کنید. برای توزیع بهتر این کود بهتر است قبل از دادن آن به گیاه، مطابق معمول گیاه‌تان را آب بدهید. از پودرهای قابل حل نیز می‌توانید به همین شیوه استفاده کنید. اگر گیاه‌تان خیلی ناراحت به نظر می‌رسد، غذای قابل حل بهترین راه سرحال کردن سریع آن است.


[عکس: IMG_7051.JPG]
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-03-15, 12:26 PM توسط Dave_Doma.)
2014-05-13, 11:12 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
am_salmani آفلاین
عضو

ارسال‌ها: 1
موضوع‌ها: 0
تاریخ عضویت: 2016 Mar
اعتبار: 0
#2
RE: تغذیه و کود دادن به گیاهان آپارتمانی
سلام نور خونه ما خیلی زیاده طوری که من احساس میکنم گلایی که نگه داری میکنم بعد از یه مدت میسوزن میشه گلایی که با نور زیاد سازگار هستن رو معرفی کنید؟_______________________________________________________
راه اندازی فروشگاه اینترنتی با سئوی فوق العاده
2016-03-12, 12:23 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,588
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#3
RE: تغذیه و کود دادن به گیاهان آپارتمانی
سلام قبلا گفته شده من مطالب بیشتری هم در این سر برگ http://f.mersit.ir/showthread.php?tid=58...74#pid4674 اضافه کردم، امیدوارم مفید باشه.


---------------------------------------------------

گیاهانی که به خانه شما زیبایی می​دهند

اگر می‌خواهید خانه‌تان پر از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی باشد، اگر می‌خواهید از زیبایی و طراوت آنها استفاده کنید و اگر دوست دارید گل‌های شما همیشه سرحال و شاداب باشد، خوب است بدانید هر گلی به شرایط خاصی نیاز دارد. یعنی این‌طور نیست که به گلفروشی بروید، زیباترین گل و گیاه را انتخاب کنید و آن را با خودتان به خانه بیاورید.
تصویر گیاهانی که به خانه شما زیبایی می​دهند
کار به همین سادگی‌ها هم نیست و اگر می‌خواهید گیاهی بخرید و از آن نگهداری کنید، اول باید ببینید شرایط خانه شما با نیازهای گیاه جور درمی‌آید یا نه؛ مثلا کسی که می‌خواهد بنفشه آفریقایی را داخل خانه‌اش نگهداری کند حتما باید بداند این گیاه دوستدار نور و روشنایی است و در محیط‌های تاریک و بدون نور نمی‌تواند بخوبی رشد کند و گل بدهد.
البته در چنین فضاهایی هم شاید بتوان به کمک نور مصنوعی به گیاه کمک کرد، ولی بهتر است گلدانی را انتخاب کنید که با محیط خانه شما هماهنگ باشد. مثلا ‌برای خانه‌هایی که نور زیاد ندارد و گیاه نمی‌تواند در فضای روشن و با نور مناسب قرار بگیرد، بهتر است از انواع دیگر گیاهان آپارتمانی کمک بگیرید که با نور کم هم سازگار هستند.

پس یادتان باشد گیاهی بخرید که بتواند در محیط خانه شما دوام بیاورد. هنگام خرید هم حتما از فروشنده در مورد نحوه نگهداری از گیاه، آبیاری و نیاز به نور نکاتی را بپرسید تا بتوانید بخوبی از آن نگهداری کنید.

فراموش نکنید شیوه نگهداری هر یک از گیاهان، خاص خودشان است و باید مورد توجه قرار گیرد. در این فرصت نیز در مورد نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی نکاتی را مطرح می‌کنیم که شاید برای شما هم مفید باشد و مورد استفاده قرار گیرد.
گل‌سنگ
یکی از گیاهان خوش آب و رنگی که می‌توانید آنها را داخل آپارتمان‌های کوچک‌تان نگهداری کنید، گیاهی است که در ایران آن را به نام گل‌سنگ می‌شناسند. این گیاه برگ‌های زیبا و خالخالی دارد که رگه‌های روی آن می‌تواند طیفی از سفید تا قرمز باشد.

گل‌سنگ را براحتی می‌توانید داخل خانه نگهداری کنید و فقط کافی است آن را در محیطی مناسب قرار دهید. این گیاه به نور شدید نیاز ندارد؛ یعنی فقط کافی است آن را در محیطی قرار دهید که نور کافی دارد و روشن است، ولی نور مستقیم نمی‌تابد. در صورتی که نور محیط کم باشد، برگ‌ها و رنگ گیاه کمرنگ‌تر می‌شود که نشان می‌دهد لازم است جای آن را تغییر دهید.

گل‌سنگ به آبیاری زیادی هم نیاز ندارد و باید زمانی که خاک آن خشک می‌شود، آن را آب دهید. این گیاه براحتی با شرایط محیطی خانه کنار می‌آید و بخوبی می‌تواند رشد کند.
بامبو
این روزها بامبو هم طرفداران زیادی پیدا کرده است و خیلی‌ها چند ساقه بامبو می‌خرند و در خانه نگهداری می‌کنند. بعضی‌ها می‌گویند بامبو شانس می‌آورد، بعضی‌ها اعتقاد دارند که وجود داشتن بامبو در خانه روحیه را بهبود می‌بخشد و... .

در هر حال، چه این باورها درست باشد چه نه، باید بدانیم نحوه نگهداری از بامبو چگونه است و چطور می‌توان طراوت و شادابی آن را حفظ کرد.

خوب است بامبوها را داخل گلدانی بگذارید که حدود 10 سانتی‌متر آب داخل آن باشد؛ یعنی ساقه‌های بامبو نباید تا بالا داخل آب قرار بگیرد. همچنین لازم نیست دائم آب آن را عوض کنید و فقط حواستان باشد همیشه داخل گلدان به اندازه کافی آب وجود داشته باشد. بامبو نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و در فضاهایی با نور کم هم بخوبی رشد می‌کند. اگر نور به طور مستقیم به این گیاه بتابد، موجب زرد و خشک‌شدن برگ‌هایش می‌شود.
حسن‌ یوسف
حسن‌یوسف هم از دیگر گیاهان زیبایی است که می‌توانید آن را داخل آپارتمان نگهداری کنید و از زیبایی‌اش لذت ببرید. وقتی برای خرید این گیاه زیبا به بازار بروید، حتما انواع متفاوتی از آن را خواهید دید؛ گیاهانی که شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی دارد و در نگاه اول شاید چنین به نظر برسد که آنها گیاهانی متفاوت هستند. در حالی‌که حسن‌یوسف یک گیاه است که طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی دارد.

این گیاه را می‌توانید در محیطی با دمای معمولی (25 تا 30 درجه سانتی‌گراد طی روز) نگهداری کنید و از نظر آبیاری هم باید به آن طوری آب بدهید که تشنه نماند. هرچه این گیاه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، خوشرنگ‌تر شده و بهتر هم رشد می‌کند. بنابراین زمانی که متوجه می‌شوید رنگ گیاه تغییر کرده و کمرنگ‌تر شده، باید به نور محیط توجه کنید؛ چون این مساله می‌تواند نشان‌دهنده نور نامناسب باشد.

در تمام فصل‌ها هم می‌توانید حسن‌یوسف را تکثیر کنید که برای این کار باید از روش قلمه‌زنی ساقه کمک بگیرید.
بنفشه آفریقایی
بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گیاهان گلدار است که در آپارتمان هم می‌توانید از آن نگهداری کنید و از زیبایی گل‌هایش لذت ببرید. این گیاه زیبا، گل‌های رنگارنگی دارد و می‌توانید انواع سفید، صورتی و بنفش آن را در بازار پیدا کنید. هنگام آبیاری گیاه باید حواستان باشد آب روی برگ‌های گیاه نپاشد، ولی از طرف دیگر باید دقت کنید بنفشه آفریقایی زمانی به آب احتیاج دارد که خاکش کاملا خشک شده باشد. چون مرطوب بودن همیشگی خاک گیاه می‌تواند موجب پوسیدگی ریشه آن و از بین رفتن گیاه شود. این روزها روشی هم برای آب دادن به این گیاه متداول شده است که در آن باید زیر گلدانی گودی را پر از آب کنید و زیر گلدان بگذارید تا آب بتدریج جذب خاک شود. البته مقدار و زمان آب دادن به گیاه به عوامل متعددی از جمله نوع خاک، نور و درجه حرارت محیط بستگی دارد. بنفشه آفریقایی به نور خوبی هم نیاز دارد تا بتواند بخوبی رشد کند و گل بدهد، ولی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. همچنین در صورتی که تمام شرایط مناسب و ایده‌آل باشد ولی گیاه گل ندهد، باید از کود مخصوص گلدهی استفاده کنید.
اسپاتی فلیوم
شاید اسم این گیاه کمی برایتان عجیب و ناآشنا باشد، ولی خیلی از ما آن را می‌شناسیم و شاید حتی داخل خانه‌مان چنین گلدانی هم داشته باشیم در حالی که اسم آن را نمی‌دانیم. پس اگر می‌خواهید بدانید اسپاتی فیلوم چیست و چطور باید از آن نگهداری کرد، خوب است بدانید اسپاتی فلیوم یا برگ قاشقی، گیاهی همیشه سبز است با برگ‌هایی نیزه‌ای شکل. برگ‌های این گیاه اغلب سبز تیره است با گل‌هایی سفید و کوچک که در بیشتر فصل‌های سال به شکل قاشقی رشد می‌کند و داخل آن هم پرچم متراکمی وجود دارد.

اسپاتی فلیوم به نور مناسب نیاز دارد و باید در محیطی با نور متوسط قرار بگیرد که البته مستقیم به گیاه نتابد. برای آبیاری هم باید دقت کنید که در فصل‌های گرم سال، اسپاتی فلیوم به آب بیشتری نیاز دارد و تقریبا هفته‌ای دو مرتبه باید به آن آب بدهید.
آگلونما
آگلونما باید در محیطی با نور مناسب نگهداری شود؛ محیطی که نور به اندازه کافی ولی به طور غیرمستقیم به گیاه بتابد. این گیاه بسیار با دوام و مقاوم است و تقریبا براحتی می‌توانید از آن داخل آپارتمان نگهداری کنید. هفته‌ای یکبار آبیاری هم برای آن کافی است و باید بدانید آبیاری بیش از حد نیاز گیاه، موجب زرد شدن برگ‌ها و خراب شدن آن می‌شود. بنابراین حواستان باشد از آب دادن زیاد به گیاه خودداری کنید. البته در صورتی که نوک برگ‌های آگلونما خشک می‌شود می‌تواند ناشی از کم‌آبی و تشنگی گیاه باشد. در روزهای سرد سال هم ممکن است گیاه در اثر سرما خودش را بیندازد.

در ضمن با توجه به نیاز آگلونما به رطوبت، خوب است تابستان‌ با اسپری به برگ‌های گیاه آب بپاشید تا رطوبت مورد نیازش تامین شود.
کروتون
کروتون یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که با برگ‌های رنگارنگ و زیبایش، طراوت خاصی به محیط می‌بخشد. این گیاه برگ‌هایی بیضی شکل دارد که زمینه آنها سبز است و روی‌شان با رنگ‌های دیگری مثل قرمز، زرد، صورتی، قهوه‌ای، نارنجی و... تزئین شده است.
البته کروتون از نظر طرح و رنگ انواع مختلفی دارد که شاید در نگاه اول فکر کنید گیاهان متفاوتی هستند که فقط کمی به یکدیگر شبیه‌اند. در هر صورت، برگ‌های کروتون مخلوطی از رنگ‌های سبز، سفید، قرمز، نارنجی، سیاه، قهوه‌ای و صورتی است و شاید به دلیل همین ترکیب رنگ‌ها باشد که به نور مناسب هم نیاز دارد. یعنی باید گیاه را در محیطی روشن قرار دهید که نور متوسطی به آن بتابد.

برای آبیاری هم باید هفته‌ای یک‌بار به گیاه آب بدهید که البته شرایط آبدهی به گرمای محیط و اندازه و حجم گیاه بستگی دارد. بهتر است آب جوشیده را هم روی برگ‌های این گیاه اسپری کنید تا رطوبت آن تامین شود. چنانچه برگ‌های گیاه شروع به ریزش کند، نشاندهنده تغییر دمای محیط است. برای همین سعی کنید دمای محیط را ثابت نگه دارید.

-----------------------------------------------------------


سلام
معمولا گل و گیاه آپارتمانی به نور زیادی احتیاج ندارند، زرد شدن یا حالت سوختگی گل ها دلایل دیگری هم دارد تمام عوامل مانند آب و نوع خاک و محل قرار دادن گیاه را برای رفع این مشکل در نظر بگیرید در این جدول بعضی از گیاهان آپارتمانی دسته بندی شدند شاید برای انتخاب به شما کمک کند .

[عکس: 6s7_untitled.png]
(آخرین تغییر در ارسال: 2016-03-13, 12:32 AM توسط mfdonline.)
2016-03-12, 11:43 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Bug نکاتی جهت نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی mfdonline 28 14,901 2017-11-09, 04:48 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  معرفی گیاهان آپارتمانی Dave_Doma 0 1,666 2014-02-22, 03:32 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  خرید گیاهان آپارتمانی و مراقبت‌های بعد از خرید Dave_Doma 0 1,574 2014-02-22, 03:31 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  خودتان پزشک گیاهان خانگی باشید. mfdonline 0 1,692 2013-12-24, 12:54 PM
آخرین ارسال: mfdonline
  روش تمیز کردن گیاهان آپارتمانی Dave_Doma 0 1,608 2013-12-22, 05:26 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی mfdonline 0 1,353 2013-12-12, 05:44 PM
آخرین ارسال: mfdonline

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان