امتیاز موضوع:
  • 216 رای - 2.85 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رام و اهلی نمودن عروس هلندی
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#1
رام و اهلی نمودن عروس هلندی
دستی کردن و یا به عبارتی را م کردن عروس هلندی روش های مختلفی دارد که در این پست تنها یک از روش های رایج را مطرح می نمایید و در پست های بعدی سایر روش ها بیان خواهند شد.

[عکس: Image1854.jpg]
ابتدا به مدت یک الی دو هفته نسبت به پرنده ی خود هیچ واکنش و یا احساسی به خرج ندهید تا پرنده ی شما به محیط اطرافش کاملا خو گرفته و سپس طبق این مراحل عمل کنید

۱)ابتدا جای ثابت و بدون لرزش برای قفس پرنده انتخاب کنیم تا احس استقرار و امنیت پیدا کند.


۲)باید هر روز وعده ی غذای پرنده را خودتان در ظرف بریزید و غذای مورد علاقه اش را بیابید و غذای مورد علاقه اش را کف دستتان بریزید .و دست را آهسته به سمت پرنده حرکت دهید معمولا چندین متبه از خوردن امتناع میکند و شما بدون ناامیدی به طور مکرر این کار را انجام دهید و هر وقت احساس کردید پرنده تمایلی به این کار ندارد دستتان را بیرون کشیده و به بعد موکول کنید و چندین بار و در اوقات متعدد ادامه دهید آموزش را رها نکنید چون صبر اولین گام است اگر مثلا ۲۰ بار این کار راکردید و نتیجه نداد جیره ی غذایی او را برداشته و هر بار با کف ودست غذا بدهید تا ناچار شود به سمتتان بیاید و مواظب باشید فراموش نکنید که غذا ندارد و از گرسنگی نکشیدش


پس از مدتی میبینید که عروس از دستتان غذا میخورد و گاهی غیر ارادی روی دستتان مینشیند


۳)این کار را با خیس کردن نوک انگشت هم میتوانید انجام دهید و تعدادی دانه با نم دست برداشته و از لای شیار قفس انگشت را داخل ببرید


۴)اولین باری که پرنده به شما اطمینان کرد و حتی روی دستتان نشست ممکن است که دستتان را به آرامی نوک بزند و شما نباید بترسید و دستتان را عقب ببرید چون باعث تحریک پرنده میشوید و عروس ممکن است از ترستان سوئ استفاده کند و شما را دائما گاز بگیرد و یا ممکن است دیگر به سمتتان نیاید


۵)اگر به مرحله ای رسیدید که پرنده روی دستتان آمده و دائما این کار را انجام میدهدبسیار آرام و اهسته دستی روی سرش بکشید متوجه میشوید پرنده از این کار خوشش می آید و با تکرار این کار بیشتر با شما مانوس میشود ۶)برای چیدن بال پرنده باید دقت کرد و اگر وارد نیستید این کار را انجام ندهید چون موجبات تنفر پرنده از شما فراهم میشود و یادتان نرود که چهار پری کهبه عنوان شاهپرهای اصلی شناخته میشوند را رها کرده و بقیه را از جایی که رگهای خونی ندارد بچینید و گرنه تمام خون پرنده از دست رفته و ضعیف میشود و یا می میرد از آن پس روزی سه مرتبه پرنده را به مدت ۱۵ دقیقه بیرون آورده تا به وضعیت شما و زندگیش عادت کند


۷)اتاق آموزش پرنده آرام و بدون سروصدا باشد و حتی وجود شخص دیگر موجب سردرگمی و نداشتن ثبات در پرنده میشود


۸)اگر عروستان خواست به سمت محلی نا امن برود و یا سیم برق را نوک بزند شماا با دادن هشدار "نه"


آگاهش کنید و هر کار خطرناکی انجام داد شما فقط این کلمه را به کار ببرید و به محض انجام کار درست به او پاداش دهید دانه ی مورد علاقه اش و اگر پرنده شما دائما در حال فرار بود و کار خلاف انجام داد او را تنبیه و دعوا نکنید سرش داد نکشیو و او را کتک نزنید و در این حالت فقط به قفس بازگردانید


۹)اگر آنقدر به شما مانوس شد که داخل قفس نرفت شما به آرامی و بگذارید شب شود و اتاقش را تاریک کنید و بعد داخل قفس بگذارید


۱۰)یادتان باشد قبل از بیرون آوردن عروس در و پنجره ها را ببندید چون در عین علاقه از روی غریزه فرار میکنند و پرده ها را هم بکشید چون با س ر به شیشه خورده و گاهی ضربه مغزی شده و باید!!! اهدای عضو کنید!!!!و همینطور از دسترس کودکان دور نگه دارید و همچنین بخاری پنکه و حیواناتی نظیر سگ و گربه


آموزش یک پرنده آسانتر است و هر چه سن پرنده کمتر باشد هم راحتتر انس میگیردلطفا برای دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید


منبع:http://cockatiels.blogsky.com/
(آخرین تغییر در ارسال: 2014-10-23, 08:08 PM توسط Dave_Doma.)
2014-10-23, 07:48 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#2
اهلی کردن عروس هلندی بالغ (قسمت دوم؛پایانی)
آموزش های اساسی و تربیتی عروس هلندی

در این پست قصد دارم شما را با آموزش های اساسی (پایه) عروس هلندی آشنا کنم و آموزش ها و روش هایی که در این پست و پست های آینده منتشر می شوند جزئی از آموزش ها و برنامه های روزانه ی عروس هلندی ها می باشد که لازم هست هر آموزش دهنده ای با این روش ها و آموزش ها آشنا باشد.به خاطر داشته باشیم که خوب یا بد بودن پرنده خانگی فقط برعهده ی ماست و عروس هلندی ما نقش چندانی در آن ندارد. آموزش های اساسی و پایه احساس نظم در پرنده ایجاد می کنند. تنها باید عبارات ساده ای از قبیل بپر بالا یا بالا...و همچنین پایین و یا بپر پایین را به او بگوییم. این رفتار به او یاد می دهد که برخی رفتار ها برای ما قابل قبول است و برخی دیگر چنین نیست.

همچنین این رفتار ها به آنها می فهماند که رفتار خوب جازه دارد و رفتار بد ندارد. اگر می خواهیم عروس هلندی مان از قفس بیرون بیاید،باید به اصطلاح خودمانی با چرب زمانی او را ریشهند کنیم و در صورت بیرون آمدن درب را ببندیم و فعلا توجهی به او نکنیم. او به تدریج متوجه می شود که وقتی از اوخواسته می شود بیرون بیاید ، گوش کند وگرنه مدت بیشتری در قفس می ماند . اندکی دوباره این روند را تکرار می کنیم.

بهتر است عروس با تمامی افراد خانواده با عواطف و احساسات یکسانی به تعامل بپردازد. به این منظور افراد خانواده در مقیاس روزانه با او به تعامل بپردازند و با او صحبت کنند. در این اثنا تمامی افراد خانواده از عبارات و اصطلاحات و ابزارهای بازی و روش های یکسانی استفاده کنند و عروس را درگیر فعالیت های مشابهی کنند. عدم تطبیق نحوه رفتار و نظرات ما، باعث گیج شدن پرنده می شود. وقتی که می خوارهیم او را جریمه کنیم تنها عبارت نه کافی است .و قتی که می خواهیم لامپ را خاموش کنیم بگوییم لامپ خاموش یا وقت لالاچگونه آموزش بدهیم؟روش آموزش ما و جدول برنامه آنها باید به نوعی تغییر کند که برای نیاز های پرنده مناسب باشد.بنابراین روشی مناسب است که پرنده ما به راحتی آن را بپذیرد. هر روشی را که استفاده کنیم باید توجه داشته باشیم که اجرای آن زمان بر است. صرف وقت، بردباری و مداومت از ارکان هر روش آموزش می باشد. برای انجام این اعمال ابتدا باید آگاهانه الگوهای رفتار عروس هلندی را بررسی کنیم. به این منظور باید کارنامه رفتار پرنده را حفظ و روش آموزشی را در تکمیل طبیعت ذاتی او تنظیم کنیم.

آیا لازم است پرنده ی خود را آموزش دهیم؟آموزش نه تنها پرنده ها را منظم بار می اورد بلکه به ما این امکان را می دهد که با آنها به شیوه مطلوبی پیوند برقرار کنیم. و همچنین آموزش ، رفتارهای زننده آنها را از بین می برد.بنابراین کاربرانی که قصد داشتن پرنده ای آرام و مطیع را دارند ،توصیه می کنم این پست و پست های آتی در مورد آموزش های اساسی را مطالعه کنند.

[عکس: Image162344.jpg]

در مقدمه درباره ی ضرورت آموزش های تربیتی و اساسی عروس هلندی ذکر شد و پست دوم به بررسی هر یک از آموزش ها می پردازیم.دستور بپر بالا :


برای پریدن روی انگشت ما و سوار شدن روی شانه و بازگرداندن به قفس استفاده می شود. قبل از شروع تمرینات عبارت دستوری را که می خواهیم پرنده با آن عملی را انجام دهد ف تعیین می کنیم و آن را تغییر نمی دهیم!. بعد از یاد دادن دستور به عروس ، اگر به ما گوش نداد ، یک زنگ تفریح به او می دهیم و دوباره چندین و چند بار آن را تکرار می کنیم. وقتی پرنده به شیوه نامناسبی رفتار می کند یک نه قاطع بیان می کنیم. در این زمینه نباید کوتاه آمد و گرنه عروس هلندی مان از ما سوء استفاده می کند. قفسی در نظر می گیریم که وقتی دستور ما را اطاعت نمی کند یا به شیوه بدی رفتار می کند او را در آن قرار می دهیم. و قفس را می بایست اتاق یا در هر جایی از منزل به جز محل همیشگی نگهداری روس هلندی باشد. مدت زمان آن ده دقیقه در نظر گرتفه شود. در این دوره او مطلقا تنها باشد.دستور بپر پایین : چیز یا جایی که قصد داریم عروس ما بر روی آن بنشیند ، انگشت اشاره ی خود را در برابر آن محل می گیریم و روش بپر بالا را مجددا اجرا می کنیم. یادمان باشد که حتما عبارت بپر پایین گفته شود.

عمل و زبان ما باید هماهنگ باشد. اگر آن را تغییر دهیم او را گیج کرده ایم.بالا رفتن از نردبان :دستور بعدی که باید عروس هلندی یاد بگیرد، دستور بالا رفتن از نردبان است. به این منظور از دو انگشت اشاره دو دست استفاده می کنیم و هر بار انگشت را بالاتر از دیگر قرار می دهیم و همان دستور بپر بالا را اجرا می کنیم.بازگشت به قفس : پس از خسته شدن عروس ، او را به قفس باز می گردانیم. اگر دز زمان بازگرداندن به قفس به پرواز در می آید، بهتر است که او را روی یک دست یا انگشت خود نگه داریم. ونزدیک سینه خود بیاوریم. این کار باعث مسدود شدن زاویه دید او شده و پرواز نمیکند. این عمل همزمان با حرف زدن انجام شود.

دست خود را نزدیک درب قفس قرار داده به طوری که پرنده بتواند به داخل قفس بپرد. نزدیک قفس می ایستیم تا نتواند فرار کند بلافاصله بعد از پیاده شدن پرنده و قرا گرفتن او در درون قفس در ب قفس را می بندیم . به تدریج او بدون اجبار به درون قفس می رود. هر بار دستور برو به قفس یا برو به خانه را بیان کنیم. هرگاه بدون آنکه ما تلاش زیادی در داخل کردن قفس کنیم ، اگر داخل شد و تبعیت کرد، غذای مورد علاقه اش را به او جایزه می دهیم.

به تدریج یاد می گیرد که به راحتی وارد قفس شود. هیچ گاه او را مجبور نکنیم تا به قفس برود زیرا موجب ترس او شده و این دستور را هیچگاه یاد نمی گیرد.

[عکس: %D8%B9%D8%B4%D9%82_%D9%84%D8%A8_%D8%AA%D8%A7%D8%A8.jpg]


اهلی کردن عروس هلندی بالغ (قسمت دوم؛پایانی)
حال با توجه به آموخته های شما در پست های قبلی به ادامه ی این مبحث می پردازیم.

همانطور که آگاه هستید،رام کردن این دسته از عروس هلندی ها نیازمند به صرف وقت فراوان فراوان داشته زیرا که هدف اصلی ایجاد حالت آرامش و امنیت در پرنده ی مذکور است.

زیرا که تنها راه و اصلی ترین راه به دست آوردن اعتماد پرنده است تا مطمئن شود که شما او را دوست دارید.همچنین تغذیه در پرندگان می تواند یکی دیگر از روش های ایجاد اعتماد در آنان باشد.

[عکس: Lutino_Pearl_Cockatiel_Male_pop.jpg]

حال پیشنهاد می کنم به توصیه های ذیل به دقت کنید:

.روش تغذیه:

در این روش شما باید پس از شناختن و تشخیص دادن غذای مورد علاقه ی عروس هلندی خود،مقداری از آن غذا را در کف دست خود قرار دهیدو دستتان را به آرامی به او نزدیک کنید؛ممکن است عروس شما ابتدا کمی بترسد و یا از دست شما دوری کند و حتی ممکن است چنین حالتی برای چند مدت ادامه داشته باشد ولی نکته اساسی ناامید نشدن شماستو بهتر است تلاش خودتان را ادامه دهید.

زمانی که احساس کردید که پرنده اصراری در نزدیک نشدن به دست شما دارد،دست خود را از قفس بیرون آورده و در زمان های دیگری این عمل را تکرار نمایید.

به یاد داشته باشید که آموزش پرندگان از آنجا که کاری بس دشوار است نیاز به صبر و بردباری دارد.

بنابراین با انجام این کار پس از مدتی شاهد ایستادن عروس هنلدی خود بر دستانتان خواهید بود.

مورد دیگر:در ادامه ی این روش هم می توان عملی دیگر انجام داد، بدین ترتیب که شما ابتدا یکی از انگشتان خود را خیس کرده و با استفاده از رطوبت آن تعدادی از دانه های مورد علاقه اش را گرفته و در انگشت خود را در اختیار پرنده قرار دهید.

نکات مهم:

زمانی که برای اولین بار عروس هلندی شما به دست شما عادت کرده ، تصمیم به ایستادن بر روی آن را گرفته ،لذا هنگامی که برروی کف دستان شما می ایستد هرگز نترسیده و بلافاصله دست خود را نکشید و هیچگونه حرکت ناگهانی انجام ندهید تا پرنده احساس ترس نکند زیرا که می خواهد به وسیله ی نوک زدنش به دست شما از مضر بودن دست شما و یا استحکام آن اطمینان حاصل کند.و حتی ممکن است عروس؛با استفاده از منقار خود قصد ایجاد توازن بر روی دستان شما را داشته باشد و اگر شما بلافاصله دست خود را بکشید ممکن است ترسیده و هرگز بر روی دستان شما نخواهد نشست.با انجام تمرین های بالا و بر اثر گذشت زمان شاهد عادت کردن عروس خود به دست شما هستید و زمانی که در این مرحله قرار گرفتید می توانید باملایمت به سر او دست بکشید و یا نوازشش کنید و با انجام این کار ،پرنده به تدریج به شما انس می گیرد.برخی از صاحبان عروس برای رام کردن عروشان اقدام به چیدن بال وی کرده و پیشنهاد می کنم برای چیدن بالها طبق مطلبی که در پست های قبلی جهت اطلاع قرار دادم،ابتدا بال پرنده را باز کرده و چهارپر بیرونی را که شاهپرها هستند رها کرده وسایر بالها را بچینیدو در حین چیدن مراقب باشید از جایی بچینید که فاقد رگ های خونی باشند. و در این روش می توانید عروس خود را سه مرتبه در روز و هر دفعه به مدت ربع ساعت دربیرون از قفس آزاد بگذارید تا پرنده به وضعیت جدید خودش عادت کند.نکته ی بعدی در مورد اتاق یا محل نگهداری عروس هلندی است:

مهمترین ویژگی یک محل مناسب؛

آرام و بی سر وصدا باشد:تا پرنده دچار سردرگمی نشود و بتواند به شما و سخنان شما توجه نماید.و در هنگام آموزش حرکات نمایشی:حتما آن حرکت را چندین مرتبه تکرار کنید تا عروس آن را به خاطر بسپارد.

نکته ی مهم:

آموزش یک عروس بسیار راحتتر از آموزش دو ویا چندین عروس هلندی است و همچنین نیامند به صرف کردن وقت کمتری است بنابراین هرچه سن پرنده کمتر باشد ؛توانایی بیشتری برای آموزش خواهد داشت.


منبع:http://cockatiels.blogsky.com/
(آخرین تغییر در ارسال: 2014-10-23, 09:05 PM توسط Dave_Doma.)
2014-10-23, 07:49 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#3
دانلود ویدئوی یکی از روشهای رام کردن عروس هلندی
برای دانلود اینجا کلیک کنید
2014-10-23, 08:11 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#4
چگونه عروس های وحشی یا ناراممون را در دست بگیریم؟
معمولا این مشکل برای صاحبان پرندگانی به وجود می آید که ، به پرورش یا نگهداری از عروس هلندی های بالغ می پردازند و از آنجایی که پرنده هرگز در ارتباط مستقیم با انسان ها نبوده ، اغلب هنگام مواجهه با آنها از خود رفتارهای غیر متعادل و اصطلاحا پرخاشگرانه نشان می دهد:مثل:
شروع به چنگ زدن

اقدام به گاز گرفتن

اقدام به تولید جیغ های بلند

اقدام به تحرک و تلاش جهت فرار از صاحبان خود


[عکس: 12800cc33518.jpg]

این در حالی هست که اگر اقدام به خریداری عروس هلندی هایی با سنین کم یا جوجه خریداری کنید، کمتر اوقاتی به چنین مشکلاتی برخواهید خورد...البته اقدام پرنده به چنین رفتارهای نامتعادلی می تونه منشا هایی مختلف داشته باشه:

از جمله:

1. جفت بودن پرنده، که درصدد دفاع از خود و جفتش و محل زندگی اش است.

2.آماده بودن پرنده برای جفتگیری یا تخم گذاری

3.اخلاقی ناهنجار در ابتدای سنین جوانی که ظرف یک ماه و نیم الی دو ماه به پایان می رسد.

4.حضور جنس مخالف در کنار پرنده

5.استفاده از غذاهای محرک برای پرنده از جمله شاهدانه و جوانه ها

6.نگهداری از پرنده در محیطی مملوء از پرنده های وحشی

7.گاها مریضی پرنده(که دقیق نبوده و نیاز به اثبات دارد)

8.در رابطه نبودن پرنده با انسان ها از بدو تولدبه همین صورت ، زمانی که فردی اقدام به خرید، چنین پرنده ای کند، رام کردن او و یا حتی انجام عملیات اولیه ی رامش برای او کمی سخت خواهد بود.

که اولین مشکلی که اغلب صاحبان با آن برخورد می کنند، نحوه ی گرفتن پرنده در دستانشان هست:

اغلب آنها عاجزانه می گویند:

زمانی که می خوام عروسم را در دستم بگیرم یا از دست فرار می کنه و یا اینکه بلافاصه شروع به گاز گرفتن می کنه و یا اینکه جیغ می زنه.........پس بهترین روش ، گرفتن پرنده به چه صورتی است؟توصیه می کنم قبل از آنکه به نحوه ی گرفتن عروس هلندی تون بیاندیشید، مقدمات لازم را برای گرفتن آنها فراهم کنید:

1.حداقل به مدت چند روزی خودتان شروع به غذا دادن پرنده کنید و یا اینکه در کنار پرنده تون حضور داشته باشید تا عروس هلندی تون رفته رفته به شما و وجودتان و بوی شما عادت کنه

2.سپس طی چند مدتی کوتاه دستان خود را نزدیک قفس و یا از دیواره های قفس داخل برده تا نسبت به عکس العمل های عروستون آشنا بشید.

3.در صورتی که قصد رام کردن عروس هلندی تان را دارید حتما به مبحث رام کردن عروس هلندی مراجعه کنید و در غیر اینصورت اگر تنها هدف شما نحوه ی گرفتن عروستون هست ، ادامه ی مطلب را مطالعه کنید.
حال:زمان آن فرا رسیده که عروستون را در دستان بگیرید، ولی چگونه:

نکات مهم:

هیچوقت سعی نکنید عروس هلندی تان از از جلو بگیرید، زیرا هم به راحتی از لای دستان شما فرار می کند و یا در صورت گیر کردن ، نقطه ی ضعف شما یعنی انگشتان شما ، که با گاز گرفتن آن خود را رها خواهد کرد.

بنابراین اغلب سعی کنید عروس هلندی تان را از پشت بگیرید، به نحوی که سر او در راستی مچ دست شما و دم او به سمت خارج باشد.

در این حالت نه عروس شما توانایی فرار دارد و نه می تواند گاز بگیرد

زیرا که هم هر دو بال او در دستان شما جای گرفتند و هم پاهایش توسط انگشتان شما قفل شده است و از طرف مچ دست شما مانع از چرخش گردن او به سمت دست شما و اقدام به گاز گرفتن وی می شود.حالا به راحتی می توانید عروس هلندی تان را از قفس بیرون آورده و اقدام به چیدن پرهای او کنید و یا هر عمل دیگری می خواهید انجام بدید.نکات مهم: ممکن است اولین باری که اقدام به گرفتن عروس هلندی تان می کنید،سبب بروز ناامنی در پرنده ی شما شده به طوری که عواقبی مانند:

لرزیدن پرنده

به هم ریختن پرهای پرنده

کسل شدن پرنده

بی توجه شدن پرنده نسبت به شما شدهولی نگران نباشید و ظرف مدت کوتاهی پرنده به وضعیت اولیه ی خود برمی گردد.نکته:یک روش رایجی که اغلب بین افراد عادی در گرفتن این دسته از پرندگان شایع هست:که در این روش پرنده را از پشت گرفته ولی به صورتی که دم وی در راستای مچ دست قرار گرفته و سر او در راستای انگشتان دست قرا می گیرید که در این حالت هم امکان فرار پرنده وجود دارد وهم امکان گاز گرفتن شما توسط عروس هلندی تون...

بنا براین اگر هم از این روش استفاده کردید ، برای جلوگیری از گاز گرفتن عروس هلندی تون حتما سر اون را به وسیله ی انگشت سبابه و شصت گرفت تا امکان گاز گرفتن به حداقل برسد...ممکن است بیان مطلب درباره ی نحوه ی گرفتن عروس هلندی برای برخی به ظاهر ابتدایی به نظر برسد ولی باید دانست استفاده از روش های اصولی یکی از مهمترین شروط نگهداری و پرورش پرندگان است.


منبع:http://cockatiels.blogsky.com/
(آخرین تغییر در ارسال: 2014-10-23, 08:20 PM توسط Dave_Doma.)
2014-10-23, 08:16 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  رفتار و عادات جوجه عروس هلندی ها Dave_Doma 0 1,978 2014-10-24, 03:28 AM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  نحوه ی اهلی کردن جوجه عروس هلندی Dave_Doma 0 3,133 2014-10-23, 07:44 PM
آخرین ارسال: Dave_Doma

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 4 مهمان