امتیاز موضوع:
  • 155 رای - 2.88 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقابله با احساس گناه و استرس ناشی از مرخصی گرفتن
Dave_Doma آفلاین
مدیر کل
*******

ارسال‌ها: 4,096
موضوع‌ها: 1,441
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 2
#1
مقابله با احساس گناه و استرس ناشی از مرخصی گرفتن
مقدمه
اگر شما یک کار سخت و درگیرکننده دارید، احتمالاً زمانی که برای یک روز مرخصی میگیرید، ممکن است کمی احساس گناه در شما ایجاد شود. شما ممکن است حتی نتوانید از مرخصی خود لذت برده یا روی فعالیت‌های تفریحی خود تمرکز کنید، زیرا گناه خارج از محیط کار بودن روی شانه های شما سنگینی می کند. اگرچه این رفتار قابل‌درک است، اما یک رفتار سالم نیست. هرکسی به زمانی دور از کار نیاز دارد تا نیروی تازه گرفته، سرحال شده و به مشکلات زندگی خود رسیدگی کند.دستورالعمل‌ها:
1. از قبل، مرخصی را به مافوق خود اعلام کنید. تا جایی که می توانید، روز مرخصی خود را از قبل برنامه ریزی کنید. این کار احساس گناه شما را کم می‌کند، زیرا برای محیط کار شما زمان زیادی فراهم می‌کند تا با غیبت کوتاه شما تطبیق یابد. رئیس شما می‌تواند برنامه‌ریزی کند که شخصی در طول غیبتتان جای شما قرارگرفته و یا موقتاً کاری متوقف شود.

2. در دسترس نباشید. اگر امکان دارد در طول روز تعطیل زنگ موبایل خود را قطع کرده و به سراغ ایمیل‌های کاری نروید. هرچه عوامل یادآوری از محیط کار بیشتر باشد، بیشتر این امکان وجود دارد که به خاطر غیبت خود احساس گناه کنید. در روز تعطیل ذهن خود را 100 درصد از کار و همه‌ی تعهدات و کارهای پیش رو دور کنید. به یاد داشته باشید که مرخصی حق شماست.

3. به این فکر کنید که شما همیشه با چه شدتی کار می‌کنید. اگر به خاطر نگرانی و احساس گناه از مرخصی در فکر فرورفته‌اید، یک قدم به عقب بازگشته و واقعیت آن موقعیت را ارزیابی کنید. اعتراف کنید که اغلب چقدر سخت کار می‌کنید. همچنین تصدیق کنید که شما برای ادامه‌ی کارتان به بهترین نحو، نیاز دارید که گهگاه کار را تعطیل کرده و استراحت کنید. به خودتان یادآوری کنید که با داشتن یک روز استراحت، شما می‌توانید بااحساس اینکه استراحت کرده و از همیشه برای ادامه‌ای کارتان آماده‌ترید، به کار بازگردید.

4. باقی‌مانده‌ی کارها را (کارهای ناتمام) را قبل از مرخصی تکمیل کنید. روز قبل از روزی که برای تعطیلی برنامه‌ریزی کرده‌اید، تمام کارهای ناتمام را مدیریت کنید تا روزی که باز میگردید، هیچ کاری را منتظر نگذاشته و به تأخیر نینداخته‌ باشید. در صورت امکان، آن روز را کمی بیشتر در کار بمانید تا بعضی کارها را کامل کنید. اگر قرار است در روزی که نیستید کسی کار شما را انجام دهد، نکات و یادداشت‌های مفیدی را برای او بنویسید تا این تجربه را برای او راحت‌تر کنید.نکات و هشدارها
اگر به خاطر دوری از کار احساس گناه و استرس به سراغ شما آمده است، بعضی ورزش‌های تنفسی را برای آرامش بدن و ذهن خود انجام دهید. برای مثال، دراز کشیده و سپس عمیق و آرام با بینی خود نفس بکشید. نفس خود را برای چند ثانیه حفظ کرده، دهان خود را بسته نگه داشته و سپس به آرامی و به تدریج نفس بکشید. در طی این تمرین، افکاری آرام و ملایم را تصور کنید.
2017-03-08, 12:55 AM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش های مقابله با موانع شغلی Dave_Doma 0 1,209 2017-03-08, 12:59 AM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  روش های کاهش استرس محیط کار Dave_Doma 0 1,272 2017-03-08, 12:51 AM
آخرین ارسال: Dave_Doma
  راه های مقابله با حجم زیاد کار ها Dave_Doma 0 1,299 2017-03-08, 12:46 AM
آخرین ارسال: Dave_Doma

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان