امتیاز موضوع:
  • 74 رای - 2.85 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی گیاهان پوششی و رونده
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,590
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#1
معرفی گیاهان پوششی و رونده
گیاهان پوششی چه نوع گیاهانی هستند:

گیاهان پوششی، گیاهانی هستند کوتاه و سریع الرشد که اکثر آنها در زمان بسیار کوتاهی، سطح خاک را فرا گرفته و زمین را به خوبی می پوشانند. این گیاهان نسبت به مواد غذایی پر توقع نبوده و آب زیادی لازم ندارند. درعین حال به توجه و مراقبت کمی نیاز دارند.

عده ای از آنها نسبت به شوری خاک مقاوم می باشند و برخی دیگر در خاک های شنی و ضعیف بخوبی رشد و نمو می کنند. بعلاوه زمانیکه گیاهان پوششی بخوبی رشد کنند و بصورت متراکم و انبوه دربیایند، مانع از رشد علفهای هرز می شوند. بنابراین بعد از کاشت گیاهان پوششی مشکل علفهای هرز وجود نخواهد داشت.

اکثر گیاهان پوششی در طول دوران رشد، گلهای رنگارنگ و زیبایی ایجاد می کنند. بسیاری از آنها دائمی بوده و یا با بذرافشانی طبیعی همه ساله رویش می یابند.

از گیاهان پوششی برای طراحی باغ و پارک و غیره می توان استفاده کرد و در انتخاب گیاهان بدین منظور باید خصوصیاتی از قبیل فرم و شکل، رنگ، نوع سازگاری با آب و هوای محیط و هماهنگی با دیگر گیاهان توجه بسیار نمود.
شرایط کاشت گیاهان پوششی

 برای انتخاب گیاهان به منظور کاشت درهر منطقه باید به واکنش گیاهان نسبت به عوامل محیطی توجه کافی داشت. مهمترین    فاکتور قابل بررسی درجه حرارت است.به این معنی که حداقل درجه حرارتی که گیاه در زمستان می تواند تحمل کند باید کاملاً مشخص باشد                                                                              در مناطقی با زمستانهای سخت اگر پوشش برف برای مدت زیادی روی زمین باقی بماند و گیاهان پوششی را بپوشاند، این گیاهان از تغییرات شدید درجه حرارت در امان می مانند و از بین نمی روند. ولی در مناطقی که برف کمی دارند و در    اکثر روزها متناوباً یخبندان و ذوب یخ صورت می گیرد، گیاهان پوششی که ریشه های سطحی دارند بدون حفاظ قرار می گیرند و به سرعت از بین می روند. بنابراین در مناطق سردسیر وجود پوششی از برف باعث حفظ گیاهان پوششی کوتاه قد با ریشه های سطحی می شود. اگر پوشش برف وجود نداشته باشد این گونه گیاهان باید به نحوی پوشیده شوند. در حالیکه گیاهانی که ریشه قوی و عمیق دارند به طور مثال پیچ امین الدوله و شیر خشت می توانند بدون هیچگونه مراقبت بخوبی دوام آورند.                                                                                                                                                


اسیدیته، زهکشی، نور و نوع خاک از جمله عواملی هستند که باید قبل کاشت    گیاهان کاملاً بررسی شوند. بسیاری از گیاهان در خاکی که PH آن حدود 5/6 باشد به خوبی رشد می کنند. در حالیکه عده ای تنها در خاک   اسیدی رشت می کنند .                                                                                                                                                  

زهکشی عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر خاک طوری باشد که برای مدت طولانی مقدار زیادی آب را در خود نگه دارد، تعداد کمی از گیاهان را می توان یافت که بتوانند در آن دوام آورند، به رشد ادامه دهند . بنابراین قبل از کاشت باید به زهکشی خاک توجه کافی نمود.                                                                                                                                                                

سایه کامل، درمواردی ادامه رشد را برای بسیاری از گیاهان مشکل می کند .بسیاری از درختان و بوته ها روی خاکی که در آن ریشه دوانیده اند، سایه می اندازند و در چنین شرایط بهتر است گیاهان کوتاهی را انتخاب کرد که بتوانند با ریشه درختان از نظر آب و مواد مغذی رقابت کنند و درعین حال نسبت به سایه مقاوم باشند.                                                                                                                
نوع خاک نیز ،عامل مهمی است که باید قبل از کاشت در نظر گرفته شود. تعداد کمی از گیاهان می توانند در خاک های ماسه ای بخوبی رشد کنند و بسیاری نیز درخاک کاملاً رسی و سنگین که زهکشی مناسب ندارد به سختی رشد می کنند .بنابراین این نوع خاک ها را باید قبل از کاشت اصلاح کرد.هنگامی که شرایط لازم برای کاشت گیاه فراهم شد، باید مراقب بود که ریشه های کوچک درمقابل نور آفتاب و باد قرار نگیرند و خشک نشوند. در هنگام کاشت بهتر است روی ریشه های گیاه، پوشش مرطوبی قرار دهیم تا صدمه نبینند.        

نکته مهم دیگر در کاشت گیاهان پوششی این است که قبل از کاشت گیاه در محل دائمی اش باید از حداکثررشد آن آگاهی کافی داشت تا با توجه به سرعت رشدش فضای کافی برای گسترش آن در نظر گرفته شود. این مسئله بخصوص در مورد گیاهان پوششی صدق می کند چرا که بعضی از آنها بسیار سریع رشد می کنند بطوریکه یک گیاه کوچک درمدت 2 سال می تواند چندین مترمربع از زمین را بپوشاند.
تکثیر گیاهان پوششی :                                                                                                                                                                                                                          

تکثیر گیاهان پوششی کاری بسیار آسان است. چرا که به سرعت رشد می کنند، درطول ساقه های خوابیده خود ریشه می دهند و یا ساقه های هوایی یا رونده از ریزومهای زیرزمینی آنها حاصل می شود. بسیاری از آنها بوسیله قلمه و یا خوابانیدن ریشه می دهند. برخی نیز با بذر تکثیر می شوند.معرفی تعدادی از گیاهان پوششی:


[عکس: 3fb531e8a8aceb8a4a7b73fa9832b9c5.jpg] 
-      بومادران:

مراقبت:  هرس سالیانه و حذف شاخه های گل‌دهنده (فرم دهی)

کاربرد: ایجاد پرچین طولی و حجمی در فضای سبز پارکها ، میادین ، لچکی ها، بلوارهای کم عرض
بومادران (Achillea millefolium) متعلق به گروه گیاهان دولپه و تیره کاسنی می‌باشد. گیاهی است پایا ، به ارتفاع 20 تا 90 سانتیمتر و گاهی بیشتر که بطور  خودرو در دشتها، کنار جاده‌ها و نواحی کوهستانی می‌روید. برگهائی بدون دمبرگ، دراز ، پوشیده از کرک و منقسم به بریدگیهای بسیار باریک دارد. کاپیتولهای کوچک و متعدد آن که به طول 4 تا 8 میلیمتر و به عرض 2 تا 5 میلیمتر می‌باشد، وضع مجتمع به صورت گل آذین دیهیم ، در قسمتهای انتهائی ساقه دارد.
در هر کاپیتول آن ، دو نوع گل ، یکی زبانه‌ای و سفید رنگ ، واقع در حاشیه گل آذین و دیگری لوله‌ای واقع در ناحیه وسط دیده می‌شود. در بعضی از فرمهای این گیاه نیز به تناسب شرایط خاص محیط زندگی ، گلهای زبانه‌ای دارای رنگ ارغوانی یا مایل به آن می‌گردد. تعداد گلهای زبانه‌ای هر کاپیتول از 5 تا 6 تجاوز نمی‌نماید. میوه فندقه ، طویل و به شکل تخم مرغ وارونه است. 

[عکس: B8001177-Sweet_Alyssum._Lobularia_mariti...e_-SPL.jpg]
- آلیسوم

تکثیر این گیاه از طریق بذر صورت میگیرد. برای این منظور یا کشت در زمستان در خزانه انجام میگردد و بعد نشا به زمین اصلی انتقال می یابند و یا با شروع بهار، در زمین اصلی انتقال می یابد. در زمانی که بذر کشت شد در ابتدا آبیاری باید به صورت غبار پاشی باشد تا بذرها جابجا نشوند.

بذر این گل بسیار ریز است.
مراقبت: ایجاد بستر سبک و غنی، کلش پاییزه جهت رویش مجدد در بهار

کاربرد: پوشش گلدار در فضای سبز پارکها، میادین، لچکی ها، پوشش گلدار در سطوح شیب دار


[عکس: baboon.jpg]
- بابونه        
زمان مناسب کاشت بذر گل بابونه اوایل بهار میباشد .
مقداری خاک را دورن گلدان و یا سبد ریخته بذرهارا روی خاکی بپاشید و حدود نیم سانت روی آن خاک بریزید و سپس خوب آبیاری کنید حدود ۳ الی ۵ روز بعد بذرها سبز میشوند و زمانی که به اندازه ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در محلی که میخواهید به فاصله بیست یا سی سانت نشا کنید بهترین روش همین است.
برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر  پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است  کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید.

مراقبت: هرس سالیانه پس از گلدهی، حذف شاخه های گلدهنده

کاربرد: پوشش گلدار و سبز در فضای سبز پارکها، میادین، لچکی ها، خصوصاً میادین بزرگ ،پوشش سبز در سطوح شیب دار

[عکس: Cerastium.jpg]
-       سراستیوم:


گیاهی چند ساله و همیشه سبزرونده پوششی است که دارای برگهای کرکی و برنگ خاکستری نقره ای میباشد. گلها در این گیاه سفید و به تعداد زیاد در تابستان شکوفا میشوند. ارتفاع این گیاه به 20 سانتیمتر میرسد و در باغهای صخره ای بسیار کاربرد دارد.

مراقبت: هرس سالیانه پس از گلدهی در بهار (پوشش سبز)

کاربرد: پوشش گلدار و سبز در سطوح شیب دار، باغهای صخره ای، باکس های گل

[عکس: jaroslav_sivecky_152864.jpg]
- مارگریت

برای تکثیر مارگریت سه روش وجود دارد:

۱- کاشت بذر
۲– تقسیم بوته
۳- قلمه زدن ساقه
مراقبت: حذف شاخه های گلدهنده پس از گلدهی

کاربرد: پوشش گلدار در فضای سبز پارکها،میادین ، لچکی ها، بلوارهای کم عرض

[عکس: 01-Fotolia_33180070_XL.jpg]


-       شبدر آمریکایی (دایکوندرا)

مراقبت: مالچ پاشی در پاییز

کاربرد: پوشش سبز در باغهای صخره ای، لچکی ها، میادین کوچک

[عکس: 37c25086e817b7dde201c937416091b2.jpg]
- فستوکا

مراقبت: حذف شاخه های بذر دهنده

کاربرد: ایجاد پرچین کوتاه در فضای سبز پارکها ، باغهای صخره ای

[عکس: d60d7cf7b01c914d2a1291f844f49bc7.jpg]

-       فرانکنیا(چمن کویر)

مراقبت:هرس سالیانه در صورت نیاز (فشردگی)

کاربرد: پوشش سبز در بزرگراهها ، لچکی ها ، میادین    

[عکس: 952acbea-fb42-11e5-aadd-9ec7c76ea033_640_480.jpg]
-       وینکا (پیچ تلگرافی)

مراقبت: هرس سالیانه و مالچ پاشی

کاربرد: پوشش سبز در سطوح شیب دار ، باغهای صخره ای و باکس های گل

[عکس: c3a2fd9e5cea93c1b6229192873dec94.jpg]
-       آویشن خزنده

مراقبت: مالچ پاشی به مقدار کم

کاربرد: پوشش سبز در سطوح شیب دار ، باغهای صخره ای و باکس های گل

[عکس: Sanvitaliaprocumbens8147.jpg]
-       آهار رونده

مراقبت ویژه : مالچ پاشی و کلش در پاییز

کاربرد اختصاصی شهری: ایجاد پوشش گلدار در سطوح شیب دار، باغهای صخره ای و میادین کوچک
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-04-02, 02:11 AM توسط mfdonline.)
2017-03-11, 01:36 AM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  شمشاد رونده mfdonline 0 824 2017-03-15, 12:56 AM
آخرین ارسال: mfdonline
  پیچ گل استکانی رونده mfdonline 0 877 2017-03-13, 11:59 PM
آخرین ارسال: mfdonline

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان