امتیاز موضوع:
  • 84 رای - 2.74 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تکوما
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,590
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#1
تکوما
نام علمی Tecoma spp syn. Tecomaria spp
فارسی رایج تکوما
فارسی اصیل ندارد
از خانواده Bignoniaceae
خاستگاه قاره آمریکا و آفریقا

[عکس: TecomaStansCu800.jpg]
تکوما در گذشته به نامهای Tecomaria و Bignonia خوانده میشد و با پیچاناری همخانواده است. گونه های آن به شکل درختچه یا بالارونده وجود دارند. گلهای استکانی یا شیپوری شکل آن در خوشههای انتهایی ظاهر میشوند. capensis Tecoma) capensis Tecomaria. syn (بومی جنوب آفریقا بوده و گیاهی بالارونده یا نیمه افراشته است که طول آن به ۴/۵ متر میرسد. گلهای لولهای آن که شبیه گلهای پیچ امینالدوله است (به همین خاطر Honeysuckle Cape نامیده میشود) به رنگ قرمز متمایل به نارنجی و به طول ۵ سانتیمتر بوده و به صورت خوشه های انتهایی در اواخر تابستان ظاهر میشوند. برگها شانهای و دارای ۵ تا ۹ برگچه دندانه دار است. Aurea ‘capensis. T ’دارای گل های زرد رنگ است.
jasminoides. T jasminoides Bignonia, jasminoides Pandorea. syn بومی استرالیا و گاهی بالارونده همیشهسبز با برگهای شانهای با ۵ تا ۹ برگچه با نوک باریک است. گلهای شیپوری شکل به طول ۵-۴ سانتیمتر به رنگ سفید با ته رنگ قرمز یا صورتی در دهانه گل، به صورت خوشهای در تابستان ظاهر میشوند.
گلدهی : زمان گلدهی بسته به گونه متفاوت است اما بیشتر آنها در تابستان گل میدهند.

[عکس: HYCAL-600x450.jpg]
نیازها : به سرما حساس و در دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد آسیب میبیند. در فضای آزاد در خاک حاصلخیز مرطوب در محل با آفتاب کامل رشد میکند. خاک مناسب آن خاکی با بافت لومی و دارای مواد آلی کافی است. در ضای آزاد از نظر آفات و بیماریها مشکل خاصی ندارد، اما در گلخانه مورد حمله کنه قرمز و مگس سفید قرار میگیرد.
افزایش : تکوما از طریق کاشت بذر و قلمه ساقه نیمهرسیده قابل افزایش است.
2017-03-15, 01:25 AM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان