امتیاز موضوع:
  • 93 رای - 2.87 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لوبیا زینتی
mfdonline آفلاین
IT
*******

ارسال‌ها: 1,590
موضوع‌ها: 608
تاریخ عضویت: 2013 Nov
اعتبار: 0
#1
لوبیا زینتی
نام انگلیسی Bean
نام علمی Phaseolus sp
فارسی رایج لوبیا زینتی
فارسی اصیل ندارد
از خانواده Fabaceae
خاستگاه قاره آمریکا

[عکس: 71i%2BNI2KyhL._SX522_.jpg]
لوبیاها گیاهانی علفی بالارونده یا کم و بیش ایستاده هستند که گاهی در بخش پانی چوبی شده و به کمک ساقه های پیچنده خود از تکیهگاه بالا میروند. برگها شانهای با سه برگچه بوده و گاهیفقط یک برگچه دارند. شکل برگها متغیر و حتی در یک گونه ممکن است تخممرغی، سرنیزهای، خطی و کامل باشد. گلها به صورت منفرد محوری، یا مجتمع در خوشه ها، یا بهطور دستهای روی گرههای ساقه، همراه با برگهای کوچک و برگکهای فرعی ظاهر میشوند. گل همانند سایر گیاهان تیره پروانهآسا نامنظم، دارای کاسبرگهای پیوسته، گلبرگ درفشی و گلبرگهای بال مانند بوده، و شکل پروانه دارد. گل به رنگهای سفید کرمی و قرمز گلی وجود داشته و در نهایت به تشکیل غلافهای حاوی بذر میانجامد.
گونه های زینتی با گلهای رنگارنگ پوشش مناسبی برای داربستهای کوچک ایجاد کرده و در ترکیب با دیگر بالاروندهها قابل استفاده هستند.
نیازها : به سرما حساس بوده و در مناطق معتدل در ماههای بهار و تابستان استفاده میشود. گرچه از نظر خاک حساسیت زیادی ندارد، اما بهترین رشد را در خاک های غنی از مواد آلی دارد. خاک آن باید مرطول نگه داشته شود.
افزایش : به آسانی از طریق بذر قابل افزایش است. بذر آن باید به صورت منفرد در اوایل بهار در گلدان یا به صورت مستقیم در محل اصلی کشت شود. پس از سبز شدن نوک ساقه به سمت تکیه گاه هدایت میشود تا حالت بالاروندگی گیاه تسریع شود.
(آخرین تغییر در ارسال: 2017-03-15, 02:01 AM توسط mfdonline.)
2017-03-15, 01:59 AM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان