امتیاز موضوع:
  • 67 رای - 2.73 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نفخ شکم
medicalhealth آفلاین
عضو

ارسال‌ها: 11
موضوع‌ها: 11
تاریخ عضویت: 2018 Nov
اعتبار: 0
#1
نفخ شکم
نفخ شکم یک مشکل شایع است که اعلب علت آنرا زیاد بودن گاز در روده ها می دانند.این مشکل معمولاً در افرادی که سندرم روده تحریک پذیر دارند دیده میشود. در این سندرم روده ها به اتساع حساسیت دارند و حتی مقادیر طبیعی گاز یا محصولات گوارشی در آنها موجب ناراحتی میشود. در این افراد چون حرکات دستگاه گوارش ناهماهنگ است، محتویات گوارش به سمت پایین هدایت نمیشود و همین موضوع موجب ناراحتی آنها میشود. تحقیقات نشان داده است که وقتی مقادیر کمی گاز وارد روده افرادی که سندرم روده تحریگ پذیر دارند، می شود آنها بشدت احساس درد و نفخ شکم می کنند، در حالیکه وقتی همان مقدار گاز و یا حتی بیشتر از آنرا وارد روده سایر افراد کردند، بخوبی تحمل کردند و مشکلی نداشتند اینکه چگونه اتساع روده به شکل نفخ شکم بروز پیدا می کند ناشناخته می باشد.علت نفخ شکم همچنین می تواند مصرف غذا های غنی از چربی که تخلیه معده را به تاخیر می اندازد، ایجاد شود.
نفخ شکم اغلب همراه با اتساع شکم می باشد، بنابراین فرد مجبور است دامن یا کمر بند شلوار خود را شل تر نماید. این مسئله بدلیل شل شدن عضلات شکمی است که بطور ناخود آگاه جهت تسکین ناراحتی ایجاد میشود. این اتساع معمولاً موقع دراز کشیدن یا موقعی که فرد عضلات شکمی خود را منقبض کند از بین می رود.
درمان نفخ شکم مشکل است ولی فهمیدن و درک علل ایجاد کننده آن می تواند کمک کننده باشد. غذاهایی که حاوی مواد پر فیبر هستند در بعضی افراد سبب نفخ شکم میشوند ولی با گذشت نفخ بهبود می یابد اما در بعضی افراد غذا های پر فیبر ممکن است نفخ شکم را تسکین دهد چون فیبر ها آب داخل روده را جذب می کنند و به آهستگی روده را متسع می کنند و همین مسئله باعث میشود از حرکات ناهماهنگ روده که یکی از علل نفخ شکم می باشد، پرهیز شود. استرس و اضطراب می تواند روده را تحریک پذیر نماید. این استرس ممکن است عاملی برای نفخ شکم باشد.
بعضی افراد با مصرف زغال چوب فعال شده یا داروهایی که حاوی سایمتیکون هستند، احساس بهبودی می کنند. پرهیز از غذا های باددار ممکن است کمک کننده باشد. در صورت نفخ شدید به پزشک خود مراجعه نمائید. نفخ شکم می تواند بدلیل بیماری دیگری مانند کرون یا تومورهای روده نیز باشد که البته این بیماریها با علائم دیگری نیز همراه می باشند و لازم است توسط پزشک ویزیت شوید.
منبع: http://medicalhealth.avablog.ir/
2018-11-19, 01:19 PM
پ.خ وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان