امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اسپانیا عرب
travelsahelaftab2019 آفلاین
عضو

ارسال‌ها: 135
موضوع‌ها: 135
تاریخ عضویت: 2019 Sep
اعتبار: 0
#1
اسپانیا عرب
[عکس: el17_spain-59.jpg]
اسپانیا عرب
نام اسپانیا عرب به مناطقی از اسپانیا اطلاق می شده است که سال ها تحت سیطره عرب ها بود و عمدتا با مرکزیت آندلس اداره می شد. در واقع آندلس را باید مهم ترین قسمت اسپانیا عرب دانست . این نام توسط مسلمانان در قرون وسطی به برخی از قلمروهای شبه جزیره ایبری داده شد که هم تحت کنترل عرب ها بودند و هم از نظر فرهنگی و مذهبی با اندلس در ارتباط بودند.
بزرگترین وسعت جغرافیایی اسپانیا عرب مربوط به شمال غربی شبه جزیره ایبری و بخشی از جنوب فرانسه امروزی به نام سپتیمانیا بوده که در قرن هستم در اختیار عرب ها بود و نزدیک به یک قرن نیز تحت سلطه عرب ها باقی ماند.
هر چند با تلاش های مختلفی که از سمت مسیحیان اسپانیایی مرتبا مرز اسپانیا عرب جابه جا می شد اما عمدتا سمت جنوب و گرانادا به عنوان اسپانیا عرب و در دست اعراب بود. پس از اینکه اسپانیا توسط امویان فتح شد، بخش های زیادی از این کشور به دست اعراب اموی افتاد.  آنها اندلس را به 5 قسمت تقسیم کردند  که مناطق پرتغال امروزی،گالیسیا، کاستیل و لون، ناوار، آراگون، بخش هایی از بارسلون و سپتیمانیا را در بر می گرفت.
اسپانیا در حدود 750 سال تحت کنترل اعراب بود و عرب ها قدرت بسیار زیادی در این منطقه داشتند. اسپانیا عرب از خود یادگاری های زیادی به جای گذاشت که در کوردوبا و بسیاری از قسمت های اندلس هنوز هم می توان تاثیر اعراب را مشاهده کرد. تاثیراتی که عمدتا فرهنگی بود و امروزه در سازه های بسیاری از ساختمان ها و معماری های اسپانیا می توان رد پای اسپانیا عرب را دید.
در زمان اسپانیا عرب کوردوبا و اندلس به یکی از بزرگ ترین شهرهای اروپا مبدل شدند و از مراکز مهم فرهنگی و اقتصادی دنیا تلقی می شدند. دستاوردهایی که اسپانیا عیر از نظر علمی  در این مناطق اسپانیا به دست آورد بسیار گران بود.  علومی مانند مثلثات، نجوم، جراحی، فارماکولوژی و بسیاری دیگر از علوم در این زمان در اسپنایا رواج پیدا کرد. اندلس در زمان اسپانیا عرببه مهم ترین شهر اروپا و حوزه مدیترانه تبدیل شد.
بعد از سقوط اندلس به دست مسیحیان اسپانیا اندلس به پادشاهی ها و ایالت های خرد تبدیل شد و اندلس از رونق افتاد. با از دست رفتن قدرت مسلمانان اسپانیا عرب  به تدریج فرو پاشید و نهایتا با سقوط کودوبا در سال 1236 اسپانیا عرب سقوط کرد.
2020-01-10, 12:12 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان