امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 1.6 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اسپانیا قدیم
travelsahelaftab2019 آفلاین
عضو

ارسال‌ها: 135
موضوع‌ها: 135
تاریخ عضویت: 2019 Sep
اعتبار: 0
#1
اسپانیا قدیم
[عکس: 9j55_spain-60.jpg]
اسپانیا قدیم
اسپانیا که امروزه بسیاری از مردم آن را کشوری توسعه یافته و قدرتمند می دانند در سال هایی نه چندان دور قدرتی بسیار زیاد را تجربه کرده است و تاریخی پر فراز و نشیب در این کشور تاریخی رقم خورده است. اسپانیا قدیم که عمدتا آن را با نام اندلس می شناسیم فقط در طول حیات خود چندین بار تغییر نام داشته است.
گفته می شود ساکنین اولیه اسپانیا شکارچیان سن از افریقا بوده اند. قدیمی ترین دوران اسپانیا دقیقا مشخص نیست اما تاریخ اسپانیا قدیم به قبل از قرون وسطی بر می گردد که عمدتا قومی و قبیله ای اداره می شده است. در سال 1516 قبال و پادشاهان منطقه ای اسپانیا قدیم توسط هابسبورگ ها متحد شدند و ساختار یک کشور را به خود گرفتند. اولین بار ساختار قانون اساسی در اسپانیا قدیم در سال 1813 بنا گذاشته شده است و نهایتا در سال 1978 قانون اساسی دموکراتیک در اسپانیا ایجاد شده است.
اسپانیا قدیم عمدتا به دوران اسپانیا اعراب و یا زمانی که اعراب بر اسپانیا تسلط داشتند اطلاق می شود. این دوران را بالغ بر 75 سال در تاریخ ثبت کرده اند. تا قبل از حکومت عرب ها در اسپانیا، اسپانیا قدیم قدرت زیادی نداشت. اما با تسلط عرب ها بر اسپانیا رونق اقتصادی و پیشرفت های علمی و فرهنگی  زیادی در اسپانیا به وجود آمد تا جایی که کوردوبا و اندلس به قطب فرهنگی و اقتصادی اروپا تبدیل شدند.
بعد از آن و با سقوط اسپانیا عرب پادشاهی های اسپانیا قدیم با هم متحد شدند و قدرت گشایی آنها تا جایی پیش رفت که یک امپراطوری بزرگ را تشکیل دادند. از سال 1492 عصر طلایی اسپانیا آغاز شد و در این مدت اسپانیا به یکی از قدرتمند ترین کشور های جهان تبدیل شد. امپراطوری آنها به 5 قاره گسترش یافت و در تمامی جنگ ها فاتح بود. اما از قرن هفدهم کم کم قدرت اسپانیا از دست رفت و نهایتا با درگیر شدن در یک جنگ داخلی بسیاری از مستعمره های افریقاقی و امریکایی خود را هم از دست داد.
هر چند بعد از یک دوراه سخت و با تلاش های بوربن اسپانیا موفق شد دوباره ساختار خود را به دست بیاورد  و به یکی از قدرت های بزرگ اروپا تبدیل شود اما هیچگاه دیگر  اسپانیا قدرت زمان امپراطوری خود و یا اسپانیا قدیم خود را دوباره به دست نیاورد.
 
2020-01-10, 12:19 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان