امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ایران و اسپانیا
travelsahelaftab2019 آفلاین
عضو

ارسال‌ها: 135
موضوع‌ها: 135
تاریخ عضویت: 2019 Sep
اعتبار: 0
#1
ایران و اسپانیا
[عکس: o1qf_spain-63.jpg]
ایران و اسپانیا
دو کشور ایران و اسپانیا از قدیمی ترین کشورهای جهان محسوب می شوند که به عقیده بسیاری از تاریخ دانان اولین تاثیرات را اسپانایی ها از ایران و در طول 800 سال سلطه عرب ها در این کشور پذیرفتند، زمانی که ایرانی ها با حضور در اعراب تاثیرات زیادی در فرهنگ و تاریخ اسپانیا به جای گذاشتند.
اما اولین روابط دیپلماتیک و سیاسی ایران و اسپانیا به سال 1403 باز می گردد که انرکیه سوم گروهی را به سرکردگی کلاویخو به ایران فرستاد. گویی در این زمان شهرت اعتبار و قدرت ایران تازه به گوش اروپایی های غربی رسیده بود. اما بعد از اینکه هرمز توسط پرتغالی ها اشغال شد، کم کم پای اسپانیایی ها نیز به آسیا بیشتر باز شد و در سال 1617 فردی به نام گارسیا دسیلوا فیگرو به عنوان اولین سفیر اسپانیا در ایران به ماموریت پرداخت و تا سال 1624 در ایران حضور داشته است. گارسیا یکی از تاثیر گذارترین افراد در معرفی ایران  به کشورهای اروپایی بود و در این راه تلاش های زیادی کرد.
با وجود اینکه در طول این سال ها به دلیل ضعف و مشکلاتی مانند فرروپاشی امپراطوری اسپانیا و یا جنگ های جهانی اول و دوم و یا جنگ داخلی در اسپانیا و از طرف جدال بر قدرت در برهه هایی از تاریخ در ایران مشکلات زیادی سر راه این دو کشور وجود داشته اما هیچگاه کشورهای ایران و اسپانیا با هم روابط خصمانه و دد منشانه نداشته اند و هر بار به هر بهانه با اعزام سفیرهایی به دنبال توسعه روابط بودند.
تا این اواخر روابط ایران و اسپانیا دستخوش حادثه خاصی نبوده است. بخصوص اینکه اسپانیا با تمام تلاش آمریکایی ها و غربی های دیگر همواره نسبت به ایران رویکرد منصفانه و درستی در پیش گرفته بود و همیشه روابط ایران و اسپانیا در بالاترین سطح خود بخصوص بعد از انقلاب اسلامی ایران ادامه داشته است.
حتی با وجود اینکه اسپانیا با وورد به اتحادیه اروپا و بعد از ایجاد تحریم های اتحادیه اروپا مجبور شد این اتحادیه را برای تحریم ایران همراهی کند اما همواره نقش میانجی و کاهش دهنده تنش را برای ایران در این اتحادیه ایفا کرده است.
روابط ایران و اسپانیا  هم اکنون نیز  در بالاترین سطح دوستی خود برقرار است و ورود سرمایه گذاران ایرانی به اسپانیا و دانشجویان ایرانی به این کشور و یا گردشگران اسپانیایی به ایران خود گواه این مطلب است.
 
 
 
2020-01-10, 12:34 PM
پ.خ ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پرتغال و ایران travelsahelaftab2019 0 38 2020-01-02, 02:19 PM
آخرین ارسال: travelsahelaftab2019
  سفر به ناشناخته های ایران radmehrr 0 745 2017-10-30, 02:37 PM
آخرین ارسال: radmehrr

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان